Ostrzelano cerkiew Ławry Świętogórskiej. To największa drewniana świątynia na Ukrainie.

"W wyniku działań wojennych na terenie Wszechświętej Ławry Zaśnięcia Matki Bożej Świętogórskiej doszło do pożaru na dużą skalę. Płomienie całkowicie pochłonęły cerkiew pw. Wszystkich Świętych" – poinformował Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM). Nie ma doniesień o zabitych lub rannych. Cerkiew została zbudowana w 1912 roku i jest największą drewnianą świątynią na Ukrainie.

fot. Володимир Зеленський/Facebook.com

Liczba ofiar śmiertelnych ostrzału Ławry Świętogórskiej, który miał miejsce 30 maja, wzrosła do czterech osób. W czasie ostrzału zginęli: archimandryta Galaktion, mnich Arystokle i mniszka Barbara, a pięciu zostało poważnie rannych. Jeden z nich zmarł w szpitalu 3 czerwca.

„Cyniczne ostrzeliwanie klasztoru, w którym oprócz braci i sióstr zakonnych przebywa około 300 uchodźców, w tym osób niepełnosprawnych, starszych, ok. 60 dzieci, w tym niemowląt, jest poza rozsądkiem i zrozumieniem, jakimi mogą być wrogami ci pokojowo nastawieni ludzie, którzy ukryli się przed wojną w murach starodawnego sanktuarium narodowego Ławry Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej” – czytamy w oświadczeniu eparchii (diecezji) donieckiej UKP PM.

12 marca lotnictwo rosyjskie zbombardowało Ławrę znaną ze swojej promoskiewskiej i antyukraińskiej postawy, na której terenie w przeszłości ukrywali się separatyści rosyjscy, walczący z władzami ukraińskimi w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę