Nasze projekty

Rosjanie zniszczyli ponad 240 zabytków na Ukrainie. W tym 90 świątyń

"Wojska rosyjskie zniszczyły lub poważnie uszkodziły dotychczas 242 obiekty dziedzictwa kulturalnego naszego narodu, w tym co najmniej 92 budynki o przeznaczeniu religijnym" – powiedziała pełnomocniczka Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmyła Denisowa.

fot. ua_industrial/Twitter.com

Według Denisowej zburzono lub uszkodzono 16 zabytków o znaczeniu ogólnonarodowym, 72 o znaczeniu lokalnym i 6 niedawno ujawnionych. Najwięcej zniszczeń takich budynków stwierdzono w obwodzie charkowskim – 84, następnie w donieckim – 45, kijowskim – 38, czernihowskim – 24, ługańskim – 17 i w sumskim – 14.

Rosjanie zniszczyli lub poważnie uszkodzili obiekty religijne

Okupanci rosyjscy zniszczyli lub poważnie uszkodzili 92 obiekty religijne, w tym 35 zabytków historii, architektury i urbanistyki, 29 miejsc pamiątkowych ku czci osobistości historycznych i wydarzeń z przełomu XIX i XX wieku, 19 budynków i kompleksów muzealnych i rezerwatów, 33 gmachy kultury, teatry i inne obiekty cennej zabudowy historycznej.

ZOBACZ: Zbombardowano kościół katolicki na Ukrainie

Reklama

Niszcząc nasze dziedzictwo kulturalne, Federacja Rosyjska stara się zetrzeć tożsamość narodową narodu ukraińskiego – stwierdziła deputowana.

Apel do ONZ

Podkreśliła, że „wojska agresora łamią artykuły 4. i 5. Konwencji Haskiej o ochronie wartości kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, a tego rodzaju działania agresora w myśl art. 8. Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego są zbrodniami wojennymi”.

Na zakończenie swej wypowiedzi Denisowa wezwała Komisję ONZ ds. Badania Łamania Praw Człowieka podczas wtargnięcia Rosji na Ukrainę do uwzględnienia tych faktów zbrodni wojennych i łamania przez Federację Rosyjską praw człowieka na Ukrainie.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę