Nasze projekty

XV-wieczna kopia obrazu „Salvator Mundi” odnaleziona. Została skradziona dwa lata temu

Kopia obrazu ze szkoły Leonarda da Vinci przedstawiająca Chrystusa, skradziona dwa lata temu z bazyliki w Neapolu, została odnaleziona w mieszkaniu 36-letniego neapolitańczyka - podają włoskie media.

Dzieło sztuki, które prawdopodobnie zostało namalowane przez jednego z uczniów mistrza renesansu, zostało znalezione w mieszkaniu neapolitańczyka. Właściciel nieruchomości został znaleziony w pobliżu i aresztowany przez policję.

Oryginalny obraz

W 2017 roku oryginalny obraz Leonarda da Vinci przedstawiający Chrystusa został sprzedany za rekordową kwotę 450 milionów dolarów. Kupcem był książę Bader bin Abdullah bin Farhan Al Saud z Arabii Saudyjskiej, a dzieło miało trafić do Luwru w Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zapowiedziano, że obraz pojawi się na wystawie we wrześniu 2018 roku, jednak później – bez wyjaśnień – odwołano tę decyzję.

Reklama
Reklama

Spekulacje wokół autorstwa

Obraz „Salvator Mundi” został namalowany prawdopodobnie w XVI wieku dla króla Francji Ludwika XII. Obraz przedstawia Jezusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a w drugiej ręce trzymającego szklaną kulę, która symbolizuje świat.

Wokół autorstwa obrazu pojawiało się wiele spekulacji, twierdzono, że nie został namalowany przez samego da Vinciego, ale przez jednego z jego asystentów. W czasie przygotowywania wystawy prac Leonarda w National Portrait Gallery w Londynie organizatorzy zwrócili się do czterech specjalistów od malarstwa o ekspertyzę dotyczącą autorstwa dzieła. Po odrestaurowaniu, usunięciu przeróbek i oczyszczeniu obrazu w 2011 roku ogłoszono, że autorem obrazu jest na pewno da Vinci, co spowodowało wzrost jego wartości.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Bp Solarczyk: ważne, aby w dobie koronawirusa duszpasterze byli z ludźmi

kh/AGI/Aleteia/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite