Nasze projekty

Izrael: 4-letni chłopiec zginął od przypadkowej kuli

W piątek w Bir al-Maksur bawiący się na placu zabaw 4-letni chłopiec został trafiony przez przypadkową kulę i zginął na oczach swojej matki. Izraelska policja aresztowała cztery osoby w związku z tym incydentem, ale wszystkie zaprzeczają jakimkolwiek związkom z wypadkiem.

fot. Markus Spiske/unsplash.com

Arabską społeczność Izraela zalewa fala przestępczości. Łatwy dostęp do broni wśród młodych ludzi sprawia, że przemoc i wojny gangów zbierają swoje żniwo.

Izraelska policja aresztowała cztery osoby w związku z tym incydentem, ale wszystkie zaprzeczają jakimkolwiek związkom z wypadkiem. Służby przypuszczają, że kula, która trafiła chłopca, pochodziła ze znajdującego się nieopodal placu budowy.

Przestępczość i walki wśród społeczności arabskiej w Izraelu jest kwestią szeroko dyskutowaną w Knesecie i dotyczy bezpieczeństwa izraelskiego regionu Galilei oraz miast zamieszkanych przez znaczną liczbę izraelskich Arabów, tj. potomków tych, którzy nie opuścili swoich domów w 1948 r., ale pozostali w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Izraela.

Reklama

W 2021 r., w wyniku przestępstw zginęło 125 izraelskich Arabów

W ostatnich latach skala przemocy znacznie wzrosła. Według danych Abraham Initiatives, stowarzyszenia aktywnie promującego prawa izraelskich i arabskich obywateli palestyńskich, w 2021 roku, w wyniku przestępstw, zginęło aż 125 izraelskich Arabów, w tym 16 kobiet, co stanowi rekord ostatnich lat. Prawie połowa (62) to osoby poniżej 30 roku życia, a 19 poniżej 20. Problem dotyka przede wszystkim rejonów miejskich: Wschodniej Jerozolimy, Umm El-Fahm, Ramli, Hajfy, Nazaretu, Lod i Jaffy. 83 proc. ofiar zginęło od strzałów z łatwo dostępnej broni palnej.

Partie arabskie, naciskane przez swój elektorat, wezwały rząd do działania, oskarżając władze o pozostawienie społeczności palestyńskich samym sobie, pokrzywdzonych także przez brak inwestycji i usług socjalnych.

pa, Marek Krzysztofiak SJ, vaticannews.va/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę