Najmłodszy biskup rzymskokatolicki przyjął święcenia
Pomoc nadeszła! - oznajmił biskupowi kijowsko-żytomierskiemu nuncjusz apostolski na Ukrainie. W sobotę 9 listopada w Kijowie święcenia biskupie przyjął ks. Oleksandr Jazłowiecki. 40-letni biskup pomocniczy jest obecnie najmłodszym rzymskokatolickim biskupem na świecie.
Polub nas na Facebooku!
Papież Franciszek 18 września 2019 r. mianował ks. Jazłowieckiego biskupem pomocniczym diecezji kijowsko‑żytomierskiej. To pierwszy biskupem pochodzącym z Szarogrodu i pierwszy biskup – absolwent Seminarium Diecezji Kamieniecko-Podolskiej.
Primus Servus Dei (Najpierw sługa Boży) — te słowa św. Tomasza Morusa bp Oleksandr Jazłowiecki wybrał na swoją biskupią dewizę. Natomiast w jego biskupim herbie znalazła się siekera — symbol świętego męczennika, barwy flagi ukraińskiej, wyrażające jego miłość do ojczyzny oraz Księga Słowa Bożego i kielich z hostią.
Głównym konsekratorem najmłodszego biskupa był abp Claudio Gugerotti, Nuncjusz Apostolski w Ukrainie, a współkonsekratorami — ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witali Krywicki i biskup diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski. Z tej okazji episkopat Kościoła Katolickiego obrządku łacińskiego zgromadził się w Kijowie. Wraz z pasterzami Eucharystię koncelebrowało prawie 170 księży z całej Ukrainy i różnych stron świata. Na uroczystość również przybyli wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, Towarzystwa Biblijnego, biskupi i księża z zagranicy (m.in. z Polski, Białorusi, Moldawii, Włoch, Szwajcarii), przedstawiciele władz państwowych i korpusu dyplomatycznego.
Witając przybyłych bp Krywicki zaznaczył, że jest to “długo oczekiwane święto dla całej naszej diecezji”. Na ręce nuncjusza podziękował Papieżowi Franciszkowi za nominację biskupią dla diecezji kijowsko-żytomierskiej i poprosił o udzielenie święceń, zachęcając do modlitwy za ks. Oleksandra.
Podczas homilii abp Gugerotti najpierw zwrócił się do bp. Dubrawskiego, zaznaczając, że jego diecezia jest bardzo ważną dla Kościoła Katolickiego w Ukrainie. Nucjiusz Apostolski podziękował hierarsze “za ojcowską czułość i troskę”, którą otaczał biskupa nominata, pochodzącego z diecezji kamieniecko-podolskiej. Nuncjusz zaznaczył, że bp Dubrawski powierzył mu w pewnym momencie «klucze od przyszłości», nominując ks. Oleksandra rektorem Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim. «Pomoc nadeszła!» — powiedział arcybiskup Gugerotti, zwracając się do bp. Krywickiego, który do tego czasu sprawował rządy nad diecezją sam.
W imieniu kapłanów diecezji kijowsko-żytomierskiej nowego biskupa powitał rzywitał proboszcz kościoła katedralnego pw. św. Zofii w Żytomierzu. Przełożeni zakonów męskich i żeńskich w Ukrainie, przedstawiciele rodzin diecezji kijowsko-żytomierskiej, a także parafianie z Szarogrodu zapewnili, że będą się za niego modlić.
Oleksandr Jazłowiecki urodził się 2 marca 1979 r. w Sharogrodzie obwodu winnickiego. Po szkole zawodowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Ducha Świętego w Gródku Podolskim. W 2004 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Leona Dubrawskiego. Pracował jako wikariusz w Murafie i jako wychowawca w seminarium w Gródku. Od 2006 roku kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie z Rzymu pracował w seminarium jako prorektor. A od 2014 do 2018 r. — rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji kamieniecko-podolskiej. Od 13 sierpnia 2018 r. został wysłany do pracy w diecezji kijowsko-żytomierskiej, gdzie pracował jako kanclerz i moderator kurii. 18 września 2019 r. został nominowany na biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej przez papieża Franciszka.
Źródło: Credo.pro
awo