Nasze projekty

Nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar ataku w Münster

Około 1,6 tys. osób uczestniczyło w nabożeństwie ekumenicznym w Münster w intencji ofiar tragicznego wydarzenia, do jakiego doszło 7 kwietnia, kiedy to furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją na starym mieście, w sąsiedztwie katedry i kościoła św. Lamberta. Dwie osoby zginęły, około 20 zostało rannych, kilkoro ciężko; 49-letni sprawca ataku, człowiek z zaburzeniami psychicznymi, zastrzelił się.

Nabożeństwu w kościele św. Pawła przewodniczył katolicki biskup Münster, Felix Genn i ewangelicki superintendent ks. Ulf Schlien. Rząd reprezentowała minister oświaty Anja Karliczek.

W kazaniu bp Genn nawiązał do napisu „Dlaczego?” na kartce umieszczonej w morzu kwiatów składanych w miejscu, w którym doszło do nieszczęścia. Przyznał, że również chrześcijanie nie mają na to żadnej odpowiedzi. Przywołując słowa Jezusa na Krzyżu: „Boże mój, czemuś mnie opuścił?” tłumaczył, że chrześcijanie żywią nadzieję, iż poczucie „opuszczenia” przez Boga nie trwa długo.

Wołanie „dlaczego?” jest usprawiedliwione szczególnie w tych dniach i w tym miejscu, mówił kaznodzieja. Wyraził współczucie rodzinom ofiar, wspomniał też sprawcę zbrodni: „Pomyślmy, że także w sercu sprawcy było żywe wołanie:’dlaczego’”.

Reklama
Reklama

„Prośmy Boga, aby naszymi umysłami i sercami kierowała rozwaga, aby nie zawładnęła nimi tylko złość i zaślepienie; abyśmy mieli odwagę i siłę do poszukiwania pokoju i do jego znalezienie” – modlił się w modlitwie kończącej nabożeństwo ewangelicki duchowny ks. Ulf Schlien.

Münster ma być wkrótce miejscem 101 „Katholikentagu” – Zjazdu Katolików Niemieckich, który odbędzie się tam w dniach 9-13 maja pod hasłem „Szukaj pokoju”. Przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Thomas Sternberg jest przerażony i zaniepokojony wydarzeniami w Münster. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA wyraził współczucie dla ofiar śmiertelnych oraz ich bliskich. ZdK jest organizatorem Katholikentagu. „Zdarzenie, do jakiego doszło w tym właśnie mieście i w okresie oktawy świąt wielkanocnych, zupełnie mnie załamało. Jako ZdK oraz Katholikentag modlimy się za członków rodzin ofiar oraz za rannych” – napisał Sternberg na Twitterze.

„Jeszcze nie wiadomo, jakie konsekwencje dla planowanego Katholikentagu będzie miało to wydarzenie z ofiarami śmiertelnymi. Jesteśmy w kontakcie z policją” – powiedział rzecznik ZdK Theodor Bolzenius. „Teraz musimy przede wszystkim uczcić ofiary, a dopiero później zajmiemy się tematem bezpieczeństwa w czasie zjazdu katolików” – dodał.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite