Mediolan: linia tramwajowa szkodzi „Ostatniej wieczerzy”

Od dzisiaj tramwaje linii 16 i 19 przejeżdżające aleją Magenta w Mediolanie, w pobliżu klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie, zredukują prędkość do piętnastu kilometrów na godzinę. Jest nadzieja, że wibracje, jakie wywołuje ich przejazd, zmniejszą się znacząco i nie będą zagrażać znajdującemu się w refektarzu klasztoru od końca XV wieku słynnemu malowidłu ściennemu Leonarda Da Vinci „Ostatnia wieczerza”

Jak ustalili eksperci, monitorujący słynny fresk po jego niedawnej renowacji, trwającej dwadzieścia dwa lata, jego przetrwaniu w obecnym miejscu zagraża pobliski ruchu uliczny. Tramwaje, a także autokary turystyczne, które od tej pory zatrzymywać się będą dalej od klasztoru; jest ich każdego dnia około sześćdziesięciu. Jeżeli ograniczenie prędkości tramwajów nie przyniesie spodziewanych efektów, zrealizowany zostanie program B, polegający na podłożeniu pod tory gumowej izolacji, która osłabi drgania wywołane ruchem pojazdu.

Eksperci przyznają, że największym wrogiem arcydzieła włoskiego mistrza Renesansu pozostaje jednak zanieczyszczenie powietrza, a konkretnie pył zawieszony PM10. Przy wejściu do pomieszczenia, w którym znajduje się „Ostatnia wieczerza” zainstalowane są już specjalne filtry, zmniejszające obecność tych pyłków w powietrzu. Wkrótce filtry te zostaną wzmocnione.

Reklama
Reklama

kg (KAI Rzym) / Mediolan

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę