Nasze projekty

Bluźniercze sceny na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. „To ostatnie miejsce do tworzenia takich podziałów”

Nie milkną krytyczne komentarze dotyczące bluźnierczej sceny z parodią Ostatniej Wieczerzy na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Do sprawy odniósł się m.in. Episkopat Francji czy papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie.

fot. Svetlana Gumerova, unsplash.com/ Laytajorus, freepik.com

Episkopat Francji reaguje na bluźniercze sceny podczas Igrzyskach Olimpijskich

Chrześcijanie we Francji są oburzeni postawą organizatorów olimpiady, którzy wykorzystali piątkową ceremonię otwarcia igrzysk, by zakpić z chrześcijaństwa, a zwłaszcza z Ostatniej Wieczerzy. W sobotę rano komunikat w tej sprawie wydał francuski episkopat. Zwracając się do chrześcijan na całym świecie, którzy poczuli się zranieni szyderstwem z ich wiary, biskupi zapewniają, że olimpiada to coś więcej niż ideologiczne uprzedzenia uczestników ceremonii otwarcia.

„Ceremonia otwarcia zaproponowana wczoraj wieczorem przez Paryski Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich zaoferowała całemu światu wspaniałe chwile piękna i radości, budzące emocje i powszechnie uznane. Niestety, ceremonia zawierała sceny szyderstwa i kpiny z chrześcijaństwa, nad czym głęboko ubolewamy” – czytamy w krótkiej nocie episkopatu.

Biskupi zapewniają o swej bliskości z chrześcijanami na wszystkich kontynentach, którzy zostali zranieni niektórymi scenami z ceremonii otwarcia olimpiady. „Chcemy, by zrozumieli, że igrzyska wykraczają daleko poza ideologiczne uprzedzenia kilku artystów” – czytamy w komunikacie.

Reklama

Biskupi przypominają też o zaangażowaniu chrześcijan w dobry przebieg igrzysk. „W zeszłym tygodniu zorganizowaliśmy Mszę na otwarcie rozejmu olimpijskiego w obecności wielu osobistości religijnych, politycznych i sportowych. Wierzymy, że wartości i zasady wyrażane i rozpowszechniane przez sport i igrzyska olimpijskie przyczyniają się do jedności i braterstwa, których nasz świat tak bardzo potrzebuje, przy jednoczesnym poszanowaniu przekonań wszystkich ludzi” – dodają francuscy biskupi. 

ZOBACZ>>> Sparaliżowany stanął na nogi i niósł ogień olimpijski! To nagranie przejdzie do historii [ZOBACZ]

Do sprawy odniósł się papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie

Papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu podkreślił, że podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie poczuł się „głęboko zraniony”. Dodał jednocześnie, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”.

Reklama

Biskup diecezji Digne w Prowansji Emmanuel Gobilliard jest specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na Igrzyska Olimpijskie, w związku z tym na czas ich trwania przeniósł się do wieloreligijnego centrum Wioski Olimpijskiej. Działają tam również inni duchowni chrześcijańscy, żydowscy, muzułmańscy i buddyjscy. Francuski hierarcha przyznał, że nie oglądał całej ceremonii otwarcia, ponieważ modlił się w tym czasie za sportowców. Dodał jednak, że kiedy następnego dnia zobaczył zdjęcia kontrowersyjnej sceny masowo udostępnianej w mediach społecznościowych, poczuł się „głęboko zraniony”. W rozmowie z OSV News podkreślił, że „wyśmiewanie w ten sposób wiary i religii jest bardzo szokujące”. Dodał, że Igrzyska Olimpijskie są ostatnim miejscem do tworzenia takich podziałów.

Bp Gobilliard zastanawiał się też, dlaczego doszło do tego na początku Olimpiady. Jest to sprzeczne z Kartą Olimpijską, z wymiarem jedności, który jest obecny w jej wartościach, z ideą łączenia wszystkich, bez demonstracji politycznych i religijnych. Dlaczego wykluczać wierzących i chrześcijan? To było ostatnie miejsce, w którym można było to zrobić. Mieliśmy szanować ducha Karty Olimpijskiej. Teraz już tego nie robimy – podkreślił papieski wysłannik na Igrzyska Olimpijskie. Zauważył, że „wszyscy chrześcijanie, którzy to oglądali, cierpieli z powodu tych drwin”. Jak dodał, byli wśród nich również chrześcijańscy sportowcy biorący udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Abp Paglia: „Wielkie ideały zostały obrzucone błotem”

Z kolei przewodniczący Papieskiej Akademii Życia oświadczył, że ideał braterstwa został „obrzucony błotem przez bluźniercze wyśmiewanie jednego z najświętszych momentów chrześcijaństwa”. Abp Vincenzo Paglia skomentował skandaliczne sceny z inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w niedzielnym wydaniu włoskiego dziennika „Il Giornale”.

Reklama

Wyraził uznanie dla francuskich biskupów, którzy jednoznacznie skrytykowali ceremonię otwarcia za „ośmieszanie chrześcijaństwa”. Jego zdaniem nie było żadnej potrzeby, by w programie uroczystej inauguracji umieścić szeroko dyskutowaną obecnie scenę. Wskazał, że poprzez to wartości ludzkie i olimpijskie dążące do budowania braterstwa zostały jednoznacznie zdeptane. Wielkie ideały zostały obrzucone błotem przez bluźniercze wyśmiewanie jednego z najświętszych momentów chrześcijaństwa – podkreślił abp Paglia. Włoski hierarcha stwierdził jednoznacznie, że wartości olimpijskie i sportowe nie muszą być wspierane przez takie sceny, z całą pewnością pozbawione szacunku i godne potępienia. Przywołał też słowa niemieckiego filozofa Jürgena Habermasa o znaczeniu religii w świeckim społeczeństwie.

SPRAWDŹ>>> Igrzyska Olimpijskie 2024. Kościół w centrum Paryża ze specjalnym zadaniem

Polacy apelują do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

„Wyrażamy oburzenie w związku z profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia Wieczerza stanowi niezwykle istotny element chrześcijańskiej wiary – to wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Parodiując to wydarzenie, organizatorzy igrzysk obrazili miliony chrześcijan” – piszą autorzy apelu Fundacja Grupa Proelio. 

Apel skierowany został do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Przewodniczącego Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego oraz Ambasadora Francji w Warszawie.

„Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata w duchu sportowej rywalizacji, przyczyniać się do budowy pokoju na świecie i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia” – podkreślają.

Sygnatariusze petycji domagają się przeproszenia za sparodiowanie Ostatniej Wieczerzy, obrażenia chrześcijan na oczach milionów widzów i niszczenie idei Igrzysk Olimpijskich. Domagają się również dopilnowania, aby podczas Igrzysk Olimpijskich nie miał miejsca już jakikolwiek inny incydent obrażający osoby wierzące. Oczekują też zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do Ceremonii Zamknięcia Igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej.

Tak jak tysiące osób jestem zniesmaczona parodią Ostatniej Wieczerzy. Uważam, że nie można wobec tego zdarzenia przejść obojętnie. Jeśli nie będziemy protestować przeciwko obrażaniu chrześcijan, to takie zdarzenia będą coraz częstsze. Mam nadzieję, że podobne apele popłyną także z innych miejsc na świecie i skłonią organizatorów do refleksji – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes fundacji Grupa Proelio.

Apel „Przeproście za obrażenie chrześcijan podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich” można podpisać na stronie Fundacji Grupa Proelio.

Vatican News, KAI, Fundacja Grupa Proelio, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja