Nasze projekty

Katolicy i muzułmanie wspólnie świętowali Zwiastowanie Pańskie

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca po południu, w Bejrucie, odbyło się wspólne katolicko-muzułmańskie nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Współprzewodniczyli mu goście z Lyonu: katolicki metropolita kard. Philippe Barbarin i rektor miejscowego meczetu Kamel Kabtane. W 2010 rząd libański ogłosił tę uroczystość jako wspólne narodowe święto islamsko-chrześcijańskie. Wspólne inicjatywy chrześcijańsko-islamskie z okazji dzisiejszego święta odbywają się też we Francji.

 

Kardynał, któremu jako arcybiskupowi Lyonu przysługuje honorowy tytuł prymasa Galów (tzn. Francji), znany jest ze wspierania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W ubiegłych miesiącach kilkakrotnie odwiedzał Irbil – stolicę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego na północy Iraku, wioząc z sobą pomoc dla uchodźców chrześcijańskich z Mosulu i Karakoszu, którzy schronili się tam przed przemocą ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Jednocześnie jest on bardzo zaangażowany w dialog z muzułmanami.

Reklama

W wywiadzie dla libańskiego dziennika „L’ Orient-Le Jour” Barbarin przypomniał, że Lyon ma „bogatą tradycję dialogu międzyreligijnego” i podkreślił, że gdy władze w Libanie uznały Zwiastowanie za święto w tym kraju, „dla nas było to coś cudownego”. „To jest właśnie to, czego pragniemy, pomyśleliśmy wtedy” – dodał purpurat francuski.

Zwrócił uwagę, że w Lyonie mieszka obok bazyliki Fuorvière, będącej sanktuarium bardzo przypominającym narodowe sanktuarium maryjne Libańczyków w Harissie pod Bejrutem. „I często widzę muzułmanów, idących ze swymi nowo narodzonymi dziećmi, aby przedstawić je Maryi” – dzielił się wspomnieniami prymas Galów. Podkreślił, że niedawno pewna rodzina, która znajdowała się tam, poznała go i poprosiła o błogosławieństwo dla swego dziecka. Przyznał, że nie zrobił na jego czole znaku krzyża, ale położył rękę na małym ciałku i poprosił Boga, „aby obdarzył je swym miłosierdziem na całe życie”.
Kardynał oznajmił następnie, że we Francji myśli się obecnie nad wykorzystaniem dzisiejszej uroczystości jako okazji do spotkań chrześcijan i muzułmanów.

21 marca br. w bazylice Longpont w Essonne (25 km na południe od Paryża) przemawiał szejk Mohammed Nokkari – jeden z propagatorów tego święta, wykładowca prawa w Instytucie Islamsko-Chrześcijańskim Uniwersytetu św. Józefa w Bejrucie. Spotkanie to zgromadziło ponad stu wyznawców obu religii, pragnących „wyjść poza zderzenie cywilizacji i obojętności, ku braterstwu serc” – zaznaczył kard. Barbarin.

Reklama

Poinformował, że szejk w swym przemówieniu podkreślił, iż „więź miłości i czci do świętej i czystej Maryi Panny, która nas łączy”, nie kryje w sobie żadnego zagrożenia dla islamu i chrześcijaństwa, nie tworzy nowej religii, nowej doktryny czy różnych obrzędów”. Według szejka, spotkanie to „ustanawia nowe zjawisko kulturowe ponad granicami islamu i chrześcijaństwa” i pokazuje, że „możliwe jest ucieleśnienie w praktyce współżycia i dobrych stosunków między różnymi częściami społeczeństwa, mimo różnic religijnych”.


kg (KAI/AsiaNews) / Bejrut/Lyon

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę