Nasze projekty

Kardynał z Nikaragui bohaterem narodowym pojednania i pokoju

Nikaraguański kardynał Miguel Obando y Bravo ma zostać jeszcze w tym tygodniu ogłoszony Bohaterem Narodowym Pojednania i Pokoju. Z wnioskiem takim wystąpił do Zgromadzenia Narodowego wystąpił prezydent Daniel Ortega 2 lutego, w dniu 90. urodzin byłego metropolity Managui.

fot. youtube.com

Wniosek rozpatrywała parlamentarna komisja ds. edukacji, kultury, sportu i środków przekazu. Uczestniczący w jej konsultacjach prał. Eddy Montenegro Avendaño wyraził zadowolenie z inicjatywy prezydenta i podkreślił, że kard. Obando w sposób niekwestionowany odgrywa pierwszoplanową rolę w poszukiwaniu pokoju w kraju. Zawsze wspierał dialog w „trudnych latach” dla Nikaragui.

Deputowany rządzącej partii sandinistów Edwin Castro oświadczył, że inicjatywę popierają zarówno nikaraguańscy biskupi, jak i związkowcy.

Kard. Obando stał na czele stołecznej archidiecezji w latach 1970-2005. Brał czynny udział w społeczno-politycznym życiu Nikaragui, m.in. broniąc praw człowieka i ludzi pracy zarówno w okresie dyktatorskich rządów rodziny Somozów, jak i po obaleniu ich w lipcu 1976 r. i objęciu władzy przez lewicowy, marksistowski Front Wyzwolenia Narodowego im. A. Sandino. Wielokrotnie ściągało to nań i na innych biskupów ostrą krytykę ze strony lewicy w kraju i za granicą, zarzucającej mu mieszanie się do polityki lub – odwrotnie – brak zaangażowania społecznego. W 2007 r. stanął na czele Narodowej Rady Pojednania i Pokoju, której celem było uleczenie wciąż jeszcze niezabliźnionych ran wojny domowej z lat 80.

Reklama

pb (KAI/elnuevodiario.com.ni), kg / Managua

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę