Nasze projekty

Fundusze Sekretariatu Stanu włączone do ogólnego budżetu Stolicy Apostolskiej

O potrzebie włączenia funduszy Sekretariatu Stanu do ogólnego bilansu Stolicy Apostolskiej i zastanowienia się nad likwidacją Biura Administracyjnego Sekretariatu Stanu napisał Ojciec Święty w upublicznionym dziś liście z 25 sierpnia b.r., adresowanym do kard. Pietro Parolina. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej jest najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego.

Fot. Vatican.va/Losservatore Romano

Franciszek wyjaśnia, że zastanawiał się i modlił nad stosownością coraz lepszej organizacji działalności gospodarczej i finansowej, by była bardziej ewangeliczna. Jak zaznacza trzeba, aby misja każdego podmiotu gospodarczego i finansowego była jasno określona „w celu uniknięcia nakładania się na siebie kompetencji, rozdrobnienia lub niepotrzebnego i szkodliwego powielania”. Ojciec Święty zaznacza, że Sekretariat Stanu jest niewątpliwie dykasterią, który najściślej i najbardziej bezpośrednio wspiera działanie Papieża w jego misji, stanowiąc istotny punkt odniesienia w życiu Kurii i poszczególnych dykasterii, będących jej częścią. Nie wydaje się jednak konieczne ani stosowne, aby Sekretariat Stanu wykonywał wszystkie funkcje, które są już przypisane innym dykasteriom. W związku trzeba, aby zasada pomocniczości była wdrażana również w sprawach gospodarczych i finansowych, bez uszczerbku dla szczególnej roli Sekretariatu Stanu i niezbędnych zadań, które wypełnia.

ZOBACZ TEŻ: Watykan: Przygotowania do procesu kard. Becciu i jego współpracowników

W związku z tym Franciszek postanowił, że Sekretariat Stanu przekazuje Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) zarządzanie i administrowanie wszystkimi funduszami finansowymi i majątkiem nieruchomym, które zachowają swój obecny cel. Zwraca uwagę na konieczność wycofania się z inwestycji dokonanych w Londynie i funduszu Centurion, lub przynajmniej pozbycia się ich w taki sposób, aby wyeliminować wszelkie ryzyko utraty reputacji.

Reklama
Reklama

Papież postanowił, że „wszystkie fundusze, które do tej pory były administrowane przez Sekretariat Stanu, zostaną włączone do skonsolidowanego budżetu Stolicy Apostolskiej” oraz że w sprawach gospodarczych i finansowych Sekretariat Stanu działa „za pomocą budżetu zatwierdzonego za pomocą zwyczajowych mechanizmów, z odpowiednimi procedurami wymaganymi od każdej dykasterii, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych, które są objęte tajemnicą, zatwierdzonych przez powołaną w tym celu Komisję”.

PRZECZYTAJ: Sensacyjna dymisja kard. Becciu. W tle skandal finansowy

Dziennikarze zwracają uwagę, że zasadniczo papież realizuje propozycje, które zostały przedstawione w 2014 roku komisję, która została powołana do zbadania stanu i struktury finansów Watykanu.

Reklama
Reklama

Ponadto Ojciec Święty pisze do kard. Parolina na temat stosowności dalszego istnienia Biura Administracyjnego Sekretariatu Stanu, który nie będzie już musiał administrować ani zarządzać aktywami. Od roku organa sprawiedliwości Państwa Watykańskiego prowadzą dochodzenie w sprawie sposobu zarządzania setkami milionów euro z funduszy Sekretariatu Stanu, które doprowadziło w czerwcu bieżącego roku do aresztowania w Watykanie – na osiem dni – maklera Gianluigiego Torzi i, w październiku zeszłego roku, Cecilii Marogna, którzy na polecenie kardynała Becciu otrzymali od Sekretariatu Stanu 500.000 euro.

ah, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę