Episkopat białoruski apeluje o możliwość powrotu abp. Kondrusiewicza do kraju

Białoruscy biskupi wzywają do modlitwy o powrót abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz podkreślają, że zakaz wjazdu do kraju metropolity mińsko-mohylewskiego jest nie tylko niezgodny z prawem, ale szkodzi relacjom między Kościołem katolickim a państwem.

– Niedopuszczalne jest, aby biskup Kościoła katolickiego, który jest pasterzem powierzonych mu wiernych, był pozbawiony możliwości przebywania we własnej diecezji i wykonywania w niej posługi powierzonej mu przez papieża – powiedzieli białoruscy biskupi.

Zakaz powrotu do kraju – podkreślili – jest nie tylko niezgodny z prawem, ale szkodzi relacjom między Kościołem katolickim a państwem białoruskim. – Konferencja Biskupów Katolickich na Białorusi ma nadzieję, że odmówienie abp. Kondrusiewiczowi wjazdu na terytorium Republiki Białorusi jest tylko niefortunnym nieporozumieniem, które zostanie jak najszybciej rozwiązane i że takie incydenty nie będą miały miejsca w przyszłości – podkreślili i zachęcili wszystkich katolików do modlitwy o bezpieczny powrót biskupa.

Sam abp Kondrusiewicz powiedział, że decyzja straży granicznej o odmowie wjazdu do ojczyzny była „absolutnie niezrozumiała” i naruszała prawo. Metropolita mińsko-mohylewski podkreślił, że odwiedził wschodnią Polskę, aby celebrować pierwszą komunię krewnego.

Reklama
Reklama

Katolicy są drugą co do wielkości społecznością religijną na Białorusi po prawosławnych, obejmującą około 15% populacji.

kh, CNA/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę