Nasze projekty

Elżbieta II poznała pięciu papieży. Aż trzy razy spotkała się z Janem Pawłem II

Przez 70 lat panowania Elżbiety II urząd sprawowało siedmiu papieży. Po śmierci królowej watykańskie media udostępniły zdjęcia ze spotkań z czterema z nich.

fot. UK in Holy See/Flickr CC BY-NC 2.0

Elżbieta II zasiadała na tronie od 1952 roku, od momentu śmierci swojego ojca. Przez 70 lat jej panowania urząd sprawowało 15 brytyjskich premierów, 14 prezydentów USA oraz siedmiu papieży.

Po śmierci królowej watykańskie media udostępniły zdjęcia ze spotkań Elżbiety II z czterema papieżami.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. W 1951 roku, a więc niedługo przez ogłoszeniem jej królową, na audiencji przyjął ją papież Pius XII.

Czytaj także >>> Nie tylko Narnia ● Odc. 3. ● Książę Kaspian. Część II . Wiara to bajki starej niani

W czasie następnej wizyty w Watykanie w 1961 roku, już jako królowa i głowa Kościoła anglikańskiego, Elżbieta II spotkała się z Janem XXIII.

Reklama

Aż trzy razy Elżbieta II spotkała się z Janem Pawłem II – po raz pierwszy w 1980 roku, gdy papież przyjął monarchini na prywatnej audiencji. Natomiast dwa lata później Jan Paweł II jako pierwszy papież udał się z wizytą do Wielkiej Brytanii.

Po raz trzeci królowa i Jan Paweł II spotkali się w 2000 roku, czyli w Roku Wielkiego Jubileuszu.

Benedykt XVI spotkał się z królową Elżbietą w 2010 roku podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, związanej z beatyfikacją kard. Johna Henry’ego Newmana.

Reklama

W kwietniu 2014 roku papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji królową Elżbietę II oraz jej męża, księcia Filipa.

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat.

kh, PAP/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę