Nasze projekty

Czy św. Franciszek z Asyżu był wegetarianinem?

Św. Franciszek z Asyżu nie był wegetarianinem– uważa o. Paolo Fiasconaro, kierownik Franciszkańskiego Centrum Misyjnego. Zakonnik przytacza różne historie z życia założyciela ich zakonu na potwierdzenie tej tezy.

źródło: Cathopic/Exe Lobaiza

Wielu myśli, że założyciel braci mniejszych tak bardzo kochał zwierzęta, że sam ich nie jadał. Jak uważa o. Fiasconaro w swojej książce „Frate Movida”, nie do końca tak było.

O. Fiasconaro jest szefem Franciszkańskiego Centrum Misyjnego we Włoszech. Przez kilka lat prowadził stoisko w centrum Rzymu, które promowało franciszkańską działalność charytatywną. Było ono zlokalizowane w dzielnicy, gdzie często toczyło się życie nocne, dlatego jego praca była okazją do wielu ciekawych rozmów.

Jak wspomina zakonnik, wiele osób pytało się o to, czy zwierzęta mają duszę, byli też tacy, którzy chcieli się dowiedzieć, jakie podejście do jedzenia mięsa miał św. Franciszek z Asyżu.

Reklama
Reklama

Jedna z osób wprost powiedziała, że założyciel zakonu był wegetarianinem, dlatego wszyscy franciszkanie również powinni nie jeść mięsa. O. Fiasconaro w odpowiedzi przytoczył fragment jednej z najwcześniejszych biografii świętego, w której Tommaso da Celano przytacza historię, kiedy dzień Bożego Narodzenia wypadał w piątek. Wtedy św. Franciszek nakazał jeść mięso swoim braciom w „momencie narodzin dziecięcia”.

Przytacza też historie, które mówią, że św. Franciszek bardzo lubił mięso, a jednymi z jego ulubionych potraw było białe mięso, szczupak, czy ciasto z krewetkami.

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę