Nasze projekty

Bliski Wschód: pomóżcie nam tu zostać, nie uciekać

Pomóżcie nam tu zostać, nie uciekać - tymi słowami zwrócił się do chrześcijańskich organizacji charytatywnych Tawardos II, głowa Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego. Prośbę przedstawił za pośrednictwem szefa brytyjskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z którym spotkał się 22 marca.

Zdaniem Tawardosa II chrześcijanie są istotną społecznością i buforem na Bliskim Wschodzie pomiędzy sunnitami i szyitami. – Dlatego proszę, pomóżcie nam tam pozostać, a nie stamtąd uciekać. Każdy w tym miejscu potrzebuje stabilności, którą niesie właśnie obecność chrześcijan – mówił zwierzchnik Kościoła Koptyjskiego.

Relacjonował, że ich sytuacja w Egipcie ostatnio się poprawiła i jest teraz stabilniejsza, a liczba ataków na chrześcijan w tym miejscu zmniejszyła się.

Tawardos II podkreślił w rozmowie z Neville Kyrke-Smitem, dyrektorem brytyjskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie, że dla niego równie ważna jest współpraca z innymi religiami nad budowaniem swobód religijnych na Bliskim Wschodzie. Dodał, że ataki ze strony ekstremistycznej bojówki Daesh, które miały miejsce w dolinie Niniwy zmierzały właśnie do zburzenia dobrych relacji między chrześcijanami a muzułmanami.

Reklama
Reklama

Agencja Zenit, która relacjonuje spotkanie przypomina, że organizacja ta już wspiera różne projekty w Egipcie w tym naprawy kościołów i klasztorów – szczególnie te zniszczone przez ekstremistów w 2013 roku po upadku prezydenta Morsi. Finansuje również pracę chrześcijan z miejscową młodzieżą i stypendia  dla tamtejszych kapłanów.

PKwP pomaga również chrześcijanom pozostać w Iraku, odbudowując miasta i wsie na równinach Niniwy, zniszczonych przez ekstremistyczną grupę Daesh.

 

Reklama
Reklama

ad, Zenit/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę