Relikwie krzyża odwiedzają miejsca dotknięte wojną. „Przychodzą tłumy chrześcijan”

Po doświadczonych wojną i ubóstwem krajach Bliskiego Wschodu pielgrzymują relikwie Krzyża Świętego. Obecnie znajdują się w Iraku, ale odwiedziły już Syrię i Liban. "Wszędzie, gdzie przybywamy na modlitwę przychodzą tłumy chrześcijan" - mówi franciszkanin odpowiedzialny za perygrynację.

fot. Jimmy Vallejo S./Cathopic

Chrześcijanie, którzy doświadczyli straszliwych prześladowań ze strony islamskich fundamentalistów odnajdują się w tym krzyżu i widzą w nim zapowiedź zmartwychwstania – mówi ojciec Noor Tamas, który odpowiada za peregrynację relikwii. Franciszkanin zauważa, że pielgrzymce towarzyszą ogromne emocje i wielkie nadzieje. Wszędzie, gdzie przybywamy na modlitwę przychodzą tłumy chrześcijan, tak samo jest w Karakoszu, które jest pierwszym miejscem odwiedzanym w Iraku – mówi zakonnik pochodzący z tego miasta.

„Oni w swoim życiu bardzo mocno doświadczyli cierpienia krzyża”

Kościoły są pełne ludzi. Ze wzruszeniem mówią, że poczuli się ważni z tego powodu, że ktoś właśnie o nich pomyślał i właśnie zechciał im przywieźć te bezcenne relikwie. Mówili, że po wizycie Franciszka w Karakoszu jest to dla nich kolejny znak nadziei na lepszą przyszłość – mówi ojciec Noor.

Od wielu ludzi słyszałem: ojcze, dziękujemy, że o nas pamiętacie. To porusza. W tym kontekście ta pielgrzymka nabiera szczególnego wymiaru nadziei. Wiele z tych osób chciałoby móc pojechać do Ziemi Świętej, ale z powodów politycznych jest to niemożliwe. Oni w swoim życiu bardzo mocno doświadczyli cierpienia krzyża, a teraz chcieliby doświadczyć zmartwychwstania. Mieszkańcy tych krajów od lat doświadczają dramatycznych skutków wojny, którą postrzegają jako swój krzyż i liczą, że dla ich rodzin oraz ojczyzn po bolesnym czasie krzyża przyjdzie wreszcie światło prawdziwego zmartwychwstania – dodaje.

Reklama

Peregrynacji relikwii Krzyża Świętego po Bliskim Wschodzie towarzyszy wystawa przybliżająca najważniejsze miejsca Ziemi Świętej. Jest ona zatytułowana „Ziemia ukochana przez Jezusa”.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę