Bp Bryl do księży: jeżeli chcemy odzyskać wiarygodność, to musimy mocno nad tym pracować

Jeżeli chcemy, żeby inni szli za nami to musimy mocno nad tym pracować, nad prawdziwością, autentycznością, która będzie pociągająca - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. rozpoczynającej rekolekcje dla kapłanów swojej diecezji.

fot. Episkopat/Flickr

W homilii biskup kaliski podkreślał, że w życiu kapłana najważniejszy musi być Jezus. Rekolekcje są czasem, w którym chcemy sobie przypomnieć nasze powołanie, że zostaliśmy wybrani i powołani, że na początku wszystkiego jest Jezus i Jego łaska – powiedział.

„Dbajmy o niedzielną homilię”

Prosił księży, aby nie sprowadzali kapłaństwa tylko do wypełniania jakichś zadań. Ważne jest, aby nie sprowadzić kapłaństwa do jakiejś misji społecznej. Módlmy się dzisiaj o to, abyśmy nie stracili Bożego nadprzyrodzonego spojrzenia na siebie, na to, co się dzieje wokół nas – zaznaczył bp Bryl.

Zachęcał kapłanów, aby dbali o jakość posługi słowa. Dbajmy o to, żeby niedzielna homilia pięknie wybrzmiewała, żeby była przemyślana, przemodlona i płynęła z serca. Św. Paweł w liście do Tesaloniczan pisał, że głoszenie Ewangelii dokonywało się nie tylko przez słowo, ale mocą i działaniem Ducha Świętego. O tym nie możemy zapominać. Gdy stajemy przed naszymi parafianami wołajmy o Bożego ducha – wskazywał biskup kaliski.

Reklama

Akcentował, że rekolekcje mają odnowić więź z Jezusem. Chciałbym zaprosić, żebyście w tym czasie rekolekcyjnym odświeżyli swoją wiarę, swoją więź z Jezusem, bo przecież On jest najważniejszy w naszym życiu – stwierdził duchowny.

„Jeżeli chcemy odzyskać wiarygodność, to musimy mocno nad tym pracować”

Bp Bryl prosił księży, aby byli autentyczni w tym co robią. Jeżeli chcemy na nowo odzyskać wiarygodność, jeżeli chcemy, żeby inni szli za nami to musimy mocno nad tym pracować, nad prawdziwością, autentycznością, która będzie pociągająca – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Reklama

Wskazał, że czas rekolekcji to czas refleksji nad swoim życiem. Czas rekolekcji to piękny czas, podejmijcie go jak najlepiej, dbajcie, żeby mogło dokonać się spotkanie z Jezusem, który przychodzi przez głoszone słowo, przychodzi w Eucharystii, w czasie adoracji. Pozwólcie, żeby dotknął waszych serc. Otwórzcie wasze uszy i serca na to, z czym On przychodzi, aby dotknięci Jego łaską wrócić w codzienność i podejmować ją dalej z nadzieją – przekonywał bp Bryl.

Temat rekolekcji to ideał kapłana według kard. Stefana Wyszyńskiego

Nauki rekolekcyjne kapłanom będzie głosił sercanin ks. Michał Ciemięga z Zakopanego. Jak przyznał w rozmowie z KAI, w czasie rekolekcji dla kapłanów podjęta zostanie tematyka związana z kard. Stefanem Wyszyńskim.

Temat rekolekcji to ideał kapłana według kardynała Stefana Wyszyńskiego. Chcę nakierować na wypowiedzi kardynała, szczególnie w odniesieniu do kapłaństwa. Najpopularniejsze pozycje to trzy listy kardynała Wyszyńskiego do kapłanów, czyli „List do moich kapłanów” część I, II i III. Prymas mówił o głębi kapłańskiego zjednoczenia z Chrystusem, odwoływał się do Trójcy Świętej, do życia w Kościele, do jedności z biskupem. Rekolekcje są też przygotowaniem do nadchodzącej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział rekolekcjonista.

Reklama

Jest to druga tura rekolekcji dla kapłanów organizowanych w wakacje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W listopadzie zaplanowano rekolekcje w Ośrodku „Pascha” w Przedborowie, które poprowadzi pallotyn ks. Krzysztof Kralka.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę