Bp Bryl do księży: jeżeli chcemy odzyskać wiarygodność, to musimy mocno nad tym pracować

Jeżeli chcemy, żeby inni szli za nami to musimy mocno nad tym pracować, nad prawdziwością, autentycznością, która będzie pociągająca - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. rozpoczynającej rekolekcje dla kapłanów swojej diecezji.

fot. Episkopat/Flickr

W homilii biskup kaliski podkreślał, że w życiu kapłana najważniejszy musi być Jezus. Rekolekcje są czasem, w którym chcemy sobie przypomnieć nasze powołanie, że zostaliśmy wybrani i powołani, że na początku wszystkiego jest Jezus i Jego łaska – powiedział.

„Dbajmy o niedzielną homilię”

Prosił księży, aby nie sprowadzali kapłaństwa tylko do wypełniania jakichś zadań. Ważne jest, aby nie sprowadzić kapłaństwa do jakiejś misji społecznej. Módlmy się dzisiaj o to, abyśmy nie stracili Bożego nadprzyrodzonego spojrzenia na siebie, na to, co się dzieje wokół nas – zaznaczył bp Bryl.

Zachęcał kapłanów, aby dbali o jakość posługi słowa. Dbajmy o to, żeby niedzielna homilia pięknie wybrzmiewała, żeby była przemyślana, przemodlona i płynęła z serca. Św. Paweł w liście do Tesaloniczan pisał, że głoszenie Ewangelii dokonywało się nie tylko przez słowo, ale mocą i działaniem Ducha Świętego. O tym nie możemy zapominać. Gdy stajemy przed naszymi parafianami wołajmy o Bożego ducha – wskazywał biskup kaliski.

Reklama
Reklama

Akcentował, że rekolekcje mają odnowić więź z Jezusem. Chciałbym zaprosić, żebyście w tym czasie rekolekcyjnym odświeżyli swoją wiarę, swoją więź z Jezusem, bo przecież On jest najważniejszy w naszym życiu – stwierdził duchowny.

„Jeżeli chcemy odzyskać wiarygodność, to musimy mocno nad tym pracować”

Bp Bryl prosił księży, aby byli autentyczni w tym co robią. Jeżeli chcemy na nowo odzyskać wiarygodność, jeżeli chcemy, żeby inni szli za nami to musimy mocno nad tym pracować, nad prawdziwością, autentycznością, która będzie pociągająca – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Reklama
Reklama

Wskazał, że czas rekolekcji to czas refleksji nad swoim życiem. Czas rekolekcji to piękny czas, podejmijcie go jak najlepiej, dbajcie, żeby mogło dokonać się spotkanie z Jezusem, który przychodzi przez głoszone słowo, przychodzi w Eucharystii, w czasie adoracji. Pozwólcie, żeby dotknął waszych serc. Otwórzcie wasze uszy i serca na to, z czym On przychodzi, aby dotknięci Jego łaską wrócić w codzienność i podejmować ją dalej z nadzieją – przekonywał bp Bryl.

Temat rekolekcji to ideał kapłana według kard. Stefana Wyszyńskiego

Nauki rekolekcyjne kapłanom będzie głosił sercanin ks. Michał Ciemięga z Zakopanego. Jak przyznał w rozmowie z KAI, w czasie rekolekcji dla kapłanów podjęta zostanie tematyka związana z kard. Stefanem Wyszyńskim.

Temat rekolekcji to ideał kapłana według kardynała Stefana Wyszyńskiego. Chcę nakierować na wypowiedzi kardynała, szczególnie w odniesieniu do kapłaństwa. Najpopularniejsze pozycje to trzy listy kardynała Wyszyńskiego do kapłanów, czyli „List do moich kapłanów” część I, II i III. Prymas mówił o głębi kapłańskiego zjednoczenia z Chrystusem, odwoływał się do Trójcy Świętej, do życia w Kościele, do jedności z biskupem. Rekolekcje są też przygotowaniem do nadchodzącej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział rekolekcjonista.

Reklama

Jest to druga tura rekolekcji dla kapłanów organizowanych w wakacje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W listopadzie zaplanowano rekolekcje w Ośrodku „Pascha” w Przedborowie, które poprowadzi pallotyn ks. Krzysztof Kralka.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę