Nasze projekty

O co byś zapytał prześladowanych chrześcijan [Podsumowanie Konkursu]

Jesteśmy pewni, że gdyby nasi czytelnicy mieli możliwość spotkania i rozmowy z osobą, która była więziona i torturowana na tle religijnym, potraktowaliby ją z najwyższym szacunkiem i uznaniem, a zadane pytania byłyby pełne podziwu dla siły w moc wiary i Bożej Miłości.

Reklama

Takie wnioski wysnuliśmy na podstawie Waszych wypowiedzi, które nadesłaliście na konkurs zainspirowany książką „Porwany w Iraku” biskupa Saada Siropa Hanny. Zadanie konkursowe brzmiało: O co chciałbyś zapytać biskupa Saada Siropa Hannę, gdybyś go spotkał? O czym byś porozmawiał z nim lub innymi chrześcijanami, prześladowanymi ze względu na swoją wiarę?

Nadesłane odpowiedzi były przemyślane, wzruszające i pełne szacunku dla wszystkich prześladowanych. Refleksją, jaka nasuwa się po przeczytaniu prac, jest to, że nie tak istotna jest szansa na zadanie pytań do osób, które przeżyły tę nieludzką gehennę, a możliwość ich poznania i wyrażenia osobistego szacunku.

Urszula ze Stowęcina przyznała, że: “trudno byłoby wydusić z siebie jakiekolwiek słowa otuchy, bo nic nie jest w stanie zmienić tego, co przeżyli.” Dodała, że “każde prześladowanie, przemoc wobec człowieka jest niesprawiedliwa, ale ta wobec własnych współbraci boli bardziej, bo w pewnym stopniu i mnie dotyka.” Pytania, które zadałaby osobie, która przeżyła prześladowczą gehennę dotyczyłyby oburzenia i “poczucia niesprawiedliwości” oraz niezrozumienia “dlaczego akurat Tobie musiało się to przytrafić”. Ula zapytałaby także o możliwość ucieczki “mimo wszystko” – czy warto próbować? Dodała też, że chciałaby przekazać takiej osobie, jak bardzo ją podziwia i szanuje, bez względu na to, kim jest. Łatwo jest mówić, że chciałoby się cierpieć dla Chrystusa, ale trudniej to przyjąć. Należy im się szacunek i podziw, za to, jak wielkie brzemię na siebie przyjęli.

Reklama
Reklama

Z kolei Agnieszka z Warszawy podziwia nieziemskość “siły wiary” oraz to, że osoby prześladowane nie wątpią w miłość Boga. Przywołuje także cytat z Błogosławieństw z Kazań na Górze: “Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.” (Mt 5,10-12). Pytanie, zadane przez Agnieszkę to: “Czy można być szczęśliwym, cierpiąc prześladowania? Z reguły jesteśmy szczęśliwi wtedy, gdy przydarza nam się coś miłego i przyjemnego. Gdy czujemy satysfakcję z wykonanego zadania. Jednak, czy potrafilibyśmy docenić cud przeżycia porwania?

Krystian ze Sławy podziwia osoby prześladowane za to, że pomimo strachu i lęku o każdą kolejną godzinę życia, zaufali Panu bezgranicznie, w pełni oddając się jego woli. W chwili, gdy sami przekonali się o tym, jak kruche jest ludzkie istnienie, ile w nim nienawiści, przemocy i agresji. Porównuje je do tych, którzy zostali przy konającym Chrystusie i doświadczyli miłosierdzia, które okazuje Bóg przez swojego Syna, gładząc wszelkie grzechy świata. Pytanie, które zadałby Krystian to:  “W jaki sposób prześladowani doznawali bliskości Boga, w tych jakże trudnych momentach i co spowodowało, że w sytuacjach pełnych bólu, cierpienia i rozpaczy pozostali wierni wyznawanej religii?”

Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za udział w konkursie. Nagrody w postaci książki “Porwany w Iraku” powędrowały do p. Urszuli, p. Agnieszki i p. Krystiana. Gratulujemy!

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite