Nasze projekty

91-letni zakonnik, który spowiadał samego papieża: „spowiedź to nowy początek”

"Jutro papież przyjdzie się do ciebie wyspowiadać" - usłyszał franciszkanin posługujący na Lateranie. Zapytany, czy było to szczególne doświadczenie, mówił z uśmiechem: "jedyną szczególną rzeczą było to, że mój konfesjonał został dokładnie wyczyszczony".

fot. Grant Whitty/unsplash.com

Zakonnik ma dziś 91 lat i tym samym długie doświadczenie posługi sakramentalnej. Do 2017 r. można go było spotkać w konfesjonale na Lateranie; miał tam możliwość wyspowiadania nawet samego papieża. Jest to ludzka potrzeba i daje szansę na prawdziwy nowy początek. Sumienie pokazuje, co było złe, Bóg przebacza – mówi o sakramencie pokuty br. Otmar Egloff.

Franciszkanie od wieków posługują w rzymskiej Bazylice św. Jana i jako stali spowiednicy posiadają też mieszkanie nad samą świątynią, tak by być zawsze w pobliżu. Br. Otmar Egloff wspomina, że na dzień przed przyjściem Franciszka otrzymał informację: „jutro papież przyjdzie się do ciebie wyspowiadać”. Zapytany, czy było to szczególne doświadczenie, odpowiada z uśmiechem: „jedyną szczególną rzeczą było to, że mój konfesjonał został wcześniej bardzo dokładnie wyczyszczony. Kiedy przychodzisz rano do konfesjonału i widzisz całą ekipę sprzątającą i szorującą twój konfesjonał, to naprawdę coś wyjątkowego”. Rozmawiając z portalem kath.ch, franciszkanin dodaje, że szczególne było to, że po swej spowiedzi papież skorzystał z tego samego konfesjonału do spowiadania księży.

Br. Otmar zaznacza, że choć spada ilość praktykujących spowiedź w niektórych krajach, w tym tych niemieckojęzycznych, to jednak sakrament pozostanie zawsze ważny. Człowiek zawsze potrzebuje bowiem przebaczenia, gdy zawinił. Zapytany o relację celibatu z nadużyciami, odpowiada, że z jego doświadczenia wynika, iż nie ma tutaj powiązań.

Reklama

Chodzi raczej o fakt, że nieodpowiedni kandydaci zostali przyjęci z powodu braku księży. Pedofilia jest poważnym zaburzeniem i okrucieństwem – mówi franciszkanin. Jak dodaje, zawsze przywiązywał wagę, by pomagać kapłanom i seminarzystom. W tym drugim przypadku, jeżeli widział taką konieczność, nie wahał się im odradzać kontynuowania formacji do kapłaństwa.

ZOBACZ TEŻ: Jak się dobrze wyspowiadać?

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę