24 kwietnia w całej Euriopie zbiórka na rzecz Ukrainy

Podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach całej Europy 24 kwietnia będą zbierane pieniądze na rzecz cierpiącego społeczeństwa Ukrainy.

Wezwał do niej na początku kwietnia papież Franciszek. „Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy” – powiedział Ojciec Święty 3 kwietnia przed modlitwą „Regina caeli” w Watykanie.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież powiedział: „W tym dniu, stanowiącym jakby centrum Roku Świętego Miłosierdzia, moje myśli biegną do wszystkich ludzi, którzy są najbardziej spragnieni pojednania i pokoju. Tu, w Europie, myślę w szczególności o dramacie osób cierpiących z powodu przemocy na Ukrainie: o ludziach pozostających na terenach wstrząsanych walkami, które spowodowały już kilka tysięcy zgonów oraz o tych – ponad milionie – którzy zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem przez nadal trwającą poważną sytuację.

Dotyka ona zwłaszcza osoby starsze i dzieci. Oprócz towarzyszenia im moją stałą myślą i modlitwą, postanowiłem ogłosić pomoc humanitarną na ich rzecz. W tym celu we wszystkich kościołach katolickich Europy będzie miała miejsce specjalna zbiórka pieniędzy w niedzielę 24 kwietnia. Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy. Gorąco pragnę, aby gest ten dopomógł w krzewieniu bezzwłocznego pokoju oraz poszanowaniu prawa na tej tak bardzo doświadczanej ziem.

Reklama
Reklama

Trwająca od kwietnia 2014 r. wojna na wschodniej Ukrainie do dzisiaj pochłonęła prawie 10. tys. zabitych, ponad 25 tys. rannych i zmusiła do opuszczenia swoich domów ok. 2,5 ludzi, którzy stali się uchodźcami wewnętrznymi. Ponad 1 mln osób emigrowało za granicę. W sumie agresja Rosji i wspieranych przez nią separatystów dotyka ponad 5 mln ludzi, wśród których jest ponad 1,7 mln dzieci.

Zdaniem bp. Borysa Gudziaka, ordynariusza greckokatolickiej eparchii (diecezji) św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, obejmującej, obok Francji, także Szwajcarię i kraje Beneluxu inicjatywa papieża jest także wielkim moralnym wsparciem dla ukraińskiego narodu. W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” zwrócił uwagę, że Zachód nie chce przyjąć do wiadomości, że na wschodniej Ukrainie toczy się wojna mimo porozumienia o zawieszeniu broni. „Społeczeństwo jest wyczerpane i na granicy” – powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że naród ukraiński ponosi cierpienia wojny z wielką godnością i wielką wewnętrzną solidarnością. „Zachód zbyt łatwo odwraca od tego wzrok i z tym trzeba skończyć” – powiedział bp Gudziak.

„Módlcie się o pokój i sprawiedliwość na Ukrainie, informujcie o naszej sytuacji i pomagajcie materialnie” – zaapelował biskup

Reklama
Reklama

Podkreślił, że Ukraina po dwóch latach wojny jest ekonomicznie wyczerpana i znajduje się „u kresu możliwości”. Wojna i skorumpowany reżim byłego prezydenta Wiktora Janukowycza splądrowały kraj. Obecnie inflacja osiągnęła dramatyczny poziom 44 proc. co spowodowało, że pieniądz utracił o dwie trzecie siłę nabywczą. Ok. 1,5 mln z 42 mln Ukraińców cierpi na brak dostępu do podstawowych artykułów żywnościowych.

Bp Gudziak jest przekonany, że apel papieża jest również ważnym krokiem w kierunku aby zapanował tam pokój. „Ale trzeba podjąć jeszcze więcej wysiłków międzynarodowych w tym kierunku i bezwzględnie utrzymać sankcje wobec Rosji” – powiedział bp Gudziak i dodał: „Tylko w ten sposób można powstrzymać rosyjską agresję”.

Zdaniem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” cierpienia Ukraińców są apelem do miłości bliźniego każdego katolika. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z apelu papieża Franciszka, że los naszych braci i sióstr na Ukrainie trafił poprzez media do opinii międzynarodowej” – powiedziała Karin Maria Fenbert, dyrektor zarządzająca niemieckiej sekcji „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Przypomniała, że stowarzyszenie od lat działa na Ukrainie. Wspiera m in. budowę i remonty kościołów i klasztorów, edukację księży i katechetów, pracą parafii i pomaga potrzebującym. „Kościół na Ukrainie jest jednym z tych, które najbardziej wspieramy”- powiedziała Fenbert. Przypomniała o dziesięcioleciach komunizmu nie tylko liczne kościoły popadły w ruinę ale wiele osób jest „duchowo bezdomnych”. „Obecnie okrutne cierpienia ludzi z powodu wojny są apelem do naszego chrześcijańskiego miłosierdzia ” – powiedziała Fenbert.

Reklama

tom (KAI) / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę