Nasze projekty

1,5 miliona ofiar ludobójstwa zostanie kanonizowanych

Ormiańska cerkiew kanonizuje półtora miliona ofiar rzezi sprzed stu lat. Uroczystość odbędzie się podczas kwietniowych obchodów setnej rocznicy ludobójstwa Ormian dokonanego przez Turków.

Rzeź Ormian, którą wiele krajów i parlamentów oficjalnie uznało za ludobójstwo, to najbardziej bolesna karta w historii Armenii. W latach 1915-1917 tureckie władze i wojsko dokonały eksterminacji cywilnej ludności na niespotykaną skalę. Według różnych statystyk, zginęło od miliona do półtora miliona Ormian. Wielu zostało zabitych w bestialski sposób.
 

Jak mówi biskup Bagrat Galastanian przygotowania do kanonizacji trwały w ormiańskiej cerkwi od 10 lat. Dwie komisje kanonizacyjne uznały, że wszystkie ofiary mogą być zaliczone w poczet świętych męczenników.

 

Reklama

Jak dodaje, półtora miliona ofiar i historia eksterminacji to jedna z ważniejszych rzeczy dla ormiańskiej tożsamości. "Nazywamy ich męczennikami, po zginęli w straszny sposób, nie wyrzekając się swojej wiary, tożsamości i kultury" – podkreśla ormiański hierarcha.
 

Obchody rocznicowe odbędą się w Armenii 24 kwietnia.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko/Erywań/dabr

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę