Nasze projekty

Żołnierze Centrum Operacji Powietrznych przekazali na Jasną Górę odznakę swojej jednostki

Żołnierze Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Komponentu Powietrznego przekazali odznakę pamiątkową swojej jednostki na płaszcz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, której figura znajduje się na Jasnej Górze. Przekazanie odbyło się podczas pielgrzymki żołnierzy Centrum Operacji Powietrznych (COP), na której czele stanął gen. bryg. pil Sławomir Żakowski, zastępca dowódcy jednostki

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą w Kaplicy Cudownego Obrazu, którą poprowadził ks. ppor. Marcin Janocha, kapelan COP. Uczestniczący w pielgrzymce żołnierze wzięli udział we Mszy św., po której nastąpiło uroczyste przekazanie odznaki pamiątkowej COP-DKP wraz z legitymacją oraz listem intencyjnym na ręce o. płk. Jana Golonki, kustosza zbiorów sztuki wotywnej jasnogórskiego klasztoru.

Odczytany został także list intencyjny, w którym żołnierze Centrum dziękują za opiekę i proszę o dalsze łaski w służbie Ojczyźnie. – Przychodzimy do Ciebie, Matko Boża Hetmanko Żołnierza Polskiego, aby podziękować za to, że otaczasz płaszczem Swej opieki nas i naszą służbę dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wypraszaj nam łaskę odwagi i hartu ducha byśmy zawsze pozostali wierni przysiędze złożonej na sztandar wojskowy opatrzony dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna” – napisali żołnierze COP. Ich zdaniem odznaka będzie symbolem „trwałej obecności i więzi a Jasną Górą”.
Odznakę pamiątkową na płaszczu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego umieścił gen. Żakowski.
Pielgrzymujący na Jasną Górę żołnierze zwiedzili klasztor jasnogórski, udali się m. in. do Sali Rycerskiej, biblioteki oraz Bastionu św. Rocha, gdzie dzięki dyrektorowi biura Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria, Markowi Soczykowi, żołnierze mieli możliwość zapoznania się z działalnością Fundacji Pro Patria oraz bogatą historią klasztoru.

Pomysłodawcą ozdabiania figury Madonny jest o. płk Jan Golonka, paulin, kurator jasnogórskich zbiorów wotywnych i przez 15 lat kapelan ordynariatu polowego. W 2012 roku podczas pielgrzymki żołnierzy na Jasną Górę bp Guzdek poświęcił płaszcz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, na którym umieszczonych było już ponad 110 odznak pamiątkowych przekazanych jako wota na Jasną Górę. Wiele z tych jednostek w wyniku przemian zachodzących w Wojsku Polskim już nie istnieje, dlatego odznaki nabrały wartości historycznej. Wraz z odznaką do archiwum jasnogórskiego trafia towarzysząca im dokumentacja m. in. listy intencyjne i legitymacje.

Reklama

Na maryjnym płaszczu, przechowywanym w Bastionie św. Rocha widnieją już odznaki Ministerstwa Obrony Narodowej, kilku rodzajów sił zbrojnych, dowództw, korpusów, brygad, wojewódzkich sztabów wojskowych i innych jednostek wojskowych.


kos / Jasna Góra

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę