Nasze projekty

Zmarł Franciszek Pieczka. Aktor miał 94 lata

Wiadomość o śmierci Franciszka Pieczki przekazał jego wnuk. Aktor zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Fot. Wikipedia

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 w Godowie. Był polskim aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. 11 listopada 2017 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Aktor przed wybuchem II wojny światowej był organistą w miejscowym kościele, pracował na roli. Od najmłodszych lat interesował się kinem.

Był absolwentem PWST w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Reklama

Zagrał w ponad stu filmach

Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Żoną aktora przez 50 lat była Henryka, która zmarła w 2004. W kwietniu 2022 podano informację o zakończeniu kariery aktora, jednak syn zdementował tę wiadomość. Zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat.

wp.pl,Wikipedia,pa,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę