Nasze projekty

„Nazywam się Franciszek Pieczka. Jestem synem Powstańca Śląskiego”

"Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko! Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny" - mówi w wyjątkowym spocie Franciszek Pieczka, aktor i syn Powstańca Śląskiego. Dziś obchodzimy 101. rocznicę zakończenia tego zwycięskiego zrywu narodowego. Chwała Bohaterom ze Śląska!

fot. PL1918/Twitter.com

III Powstanie Śląskie było jednym z pięciu polskich zrywów zakończonych sukcesem. 2 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego wybuchu. To z tej okazji powstał, krótki spot z udziałem Franciszka Pieczki – polskiego aktora, Kawalera Orderu Orła Białego, ale przede wszystkim syna powstańca śląskiego z ziemi wodzisławskiej. Dziś, 5 lipca przypada rocznica zakończenia tego zwycięskiego powstania narodowego.

Aktor w filmie wspomina: Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!” – mówi, podkreślając jak bardzo ważne jest pielęgnowanie pamięci o tym ważnym zrywie. Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – zaznacza.

Spot został opublikowany m.in. w mediach społecznościowych na profilach Kancelarii Prezydenta. W filmie pojawia się także prezydent Polski Andrzej Duda. Prezydent podziękował Franciszkowi Pieczce za to „piękne, niezwykłe świadectwo”. Świadectwo historii rodzinnej, ale zarazem historii śląskiej i historii polskiej, niezwykle wzruszające – podkreślił.

Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć i chwała powstańcom śląskim – dodaje prezydent Duda.

Zwycięski zryw narodowy

W latach 1919-1921 decydowały się losy przynależności państwowej Górnego Śląska. Odzyskana przez Polskę niepodległość w 1918 roku wzmogła działający na Śląsku polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Doprowadziło to m.in. do trzech powstań śląskich.

Reklama

20 marca 1921 r. obył się tam plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli się wypowiedzieć na temat tego, czy Górny Śląsk ma zostać przyłączony do Polski czy Niemiec. W głosowaniu wzięło udział ponad milion osób, blisko sto procent do tego uprawnionych. Ponad połowa opowiedziała się za przyłączeniem tego regionu do Niemiec, a ok. 40 procent zagłosowało za przynależnością do Polski.

Po plebiscycie przedstawiono niekorzystny dla Polski podział terenu. Co doprowadziło do wybuchu III Powstania Śląskiego. Zryw rozpoczął się w nocy z 2 na 3 maja, a zakończył się 5 lipca sukcesem.

pa, tvn24.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę