Nasze projekty

Zmarł aktor i reżyser Jerzy Król

Był twórcą filmowym, a jednocześnie czcicielem Matki Bożej i jasnogórskim pielgrzymem. Wielokrotnie w swojej karierze aktorskiej wcielał się w rolę kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zmarł 6 lipca 2020 roku.

YouTube/Instytut Maryjny

– Zaczęło się w 1997 roku, Jan Machulski wyreżyserował nam siedmioosobowy spektakl oparty na „Zapiskach więziennych” i ruszyliśmy z nim w trasę po Polsce – tak w rozmowie z Radiem Jasna Góra w 2015 roku Jerzy Król wspominał swoje pierwsze spotkanie z Prymasem Wyszyńskim – Po kilku latach doświadczeń, moje kroki zostały skierowane do Instytutu Prymasowskiego, poznałem Panie, które jeszcze miały zaszczyt, szczęście i radość poznać za życia ks. Prymasa. I od tych Pań dowiedziałem się wiele, wiele pięknych rzeczy, zarówno merytorycznie, jak i mistycznie, uczuciowo o tym człowieku – opowiadał aktor.

Spektakl „Zapiski więzienne” prezentowany był też na Jasnej Górze w latach 2000-2002. W 2015 roku odbyła się w sanktuarium premiera autorskiego monodramu Jerzego Króla „Czas to miłość”. Aktor był także narratorem muzycznego oratorium, poświęconego Prymasowi Wyszyńskiemu – „Soli Deo per Mariam”, które powstało w 2017 roku z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów.

Reklama

– Jerzy jako młody człowiek, artysta trochę się pogubił, a po spotkaniu z Prymasem zaczął swoje życie porządkować – wspomina o. Mariusz Tabulski, paulin i przyjaciel zmarłego. – Prymas Wyszyński pomógł mu spotkać się z Matką Bożą i ta miłość do Matki Bożej, jak to potem sam Jurek opowiadał, pozwoliła odkryć mu inny rodzaj Kościoła: takiego Kościoła który jest Matką, troszczy się o swoje dzieci. Myślę, że to jest bliskie dla wszystkich pielgrzymów jasnogórskich, a on dawał o tym świadectwo – dzieli się paulin.

Reklama

Jerzy Król urodził się 4 listopada 1944 roku. Zadebiutował na scenie w 1963 r. w Teatrze Akademickim na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiował filologię polską. Dziesięć lat później ukończył także Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Związany z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1975-81) i Tarnowskim Teatrem im. L. Solskiego (1997-1998). Dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Zabrzu (1996-1997) a także Teatru Dramatycznego w Elblągu (1998). Założyciel i dyrektor prywatnego teatru offowego Studio „K” w Krynicy-Zdroju. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych, a także prawie tyle samo reżyserskich dokonań. Zmarł 6 lipca 2020 roku.

Reklama

ah, Biuro Prasowe Jasnej Góry/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę