Nasze projekty

W zielonych strojach Mikołajów pomagają bezdomnym

Przez trzy dni na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, wolontariusze w zielonych strojach Mikołajów prowadzą kwestę na rzecz schroniska dla bezdomnych mężczyzn, działającego przy Gorzowskim Kole Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Zbiórka, do której w tym roku przystąpiło ok. 80. wolontariuszy prowadzona jest w sklepach i na ulicach miasta. Udział biorą uczniowie Medycznego Studium Zawodowego, szkół średnich, studenci oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.

Akcja prowadzona jest w okresie przedświątecznym od kilkunastu lat. „Środki budżetowe potrzebne do prowadzenia placówki pomocowej, pochodzące ze wsparcia finansowego Urzędu Miasta pokrywają potrzeby tylko w 60. proc., dlatego niezbędne są dodatkowe działania wspierające, takie jak kwesty, czy realizacja projektów” – wyjaśnił w rozmowie z KAI, Mieczysław Zawałka – kierownik schroniska. Podkreśla, że pieniądze ze zbiórki wykorzystane zostaną na bieżącą działalność, czyli m.in. zakup opału czy opłaty za energię elektryczną.

Reklama
Reklama

Obecnie w budynku Towarzystwa trwa remont zużytej sieci elektrycznej, niedawno udało się zakończyć remont centralnego ogrzewania, do wymiany pozostają jeszcze nieszczelne drzwi wejściowe. Stroje zielonych Mikołajów przed laty uszyli uczniowie z gorzowskiego Zespołu Szkół Odzieżowych.

Reklama
Reklama

Bieżący rok jest Rokiem św. Brata Alberta. W związku z tym Koło Gorzowskie organizowało spotkania, wykłady, rekolekcje, wycieczki. Natomiast podczas tegorocznych Dni Kultury z Bratem Albertem, uczestnicy spotkań mogli usłyszeć o życiu, duchowości i przesłaniu Patrona. O św. Bracie Albercie opowiadali m.in bp senior Paweł Socha, ks. Artur Nebelski i dr Piotr Kuśmider – wiceprezes Towarzystwa i opiekun terapeuta.

Gorzowskie Towarzystwo pomaga bezdomnym od ponad 30. lat. Działa przy nim schronisko, noclegownia, mieszkania wspierane, ośrodek pomocy osobom nietrzeźwym. Od kwietnia ubiegłego roku schroniskiem kieruje Mieczysław Zawałka, który wygrał konkurs na to stanowisko. Przez 17 lat kierował Domem Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.

Reklama

 


wm / Gorzów Wlkp.
KAI
 
 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite