Nasze projekty

Zginęli, bo przechodzili ulicą. Modlitwa za ofiary zbrodni Wawerskiej

Dokładnie 80 lat temu w podwarszawskim wówczas Wawrze hitlerowcy przeprowadzili pierwszą na tak dużą skalę łapankę i rozstrzelali 114 przypadkowych osób. Mszy św. w intencji ofiar tzw. zbrodni Wawerskiej przewodniczył dziś bp Marek Solarczyk.

Choć minęło już 80 lat, mieszkańcy Wawra i Anina – dziś dzielnic prawobrzeżnej Warszawy noszą w pamięci to, co zdarzyło się w dzień i w nocy 27 grudnia 1939 r. W odwecie za śmierć 2 hitlerowskich podoficerów z rąk miejscowych przestępców, najpierw złapano potem rozstrzelano 114 przypadkowych mężczyzn, w większości mieszkańców tych okolic. – To był grudzień 1939 roku, dopiero trzeci miesiąc okupacji, ale odbyły się już podobne zbrodnie, np. w Palmirach. Nie były one jednak tak głośne. Za dwóch niemieckich żołdaków zginęli przypadkowi, wyciągnięci z domu cywile. To byli ludzie, którzy mieli nieszczęście, że przechodzi wtedy ulicą. Chodziło o zastraszenie społeczeństwa – mówi historyk Janusz Zieleniecki w rozmowie z radiem WRKL.

Spośród rozstrzelanych wówczas 114 osób kilkoro przeżyło, mimo ciężkich ran. 107 jednak straciło życie. Właśnie ich oraz ich rodziny otoczyli dziś szczególną modlitwą ludzie zebranie w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wawrze. Mszy św. w intencji ofiar tamtej zbrodni przewodniczył warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

FOT. Magdalena Gronek/Radio Warszawa

– Oni nie zostali zatraci, usunięci w niepamięć. Oni żyją nie tylko w pamięci, bo skoro niesiemy w sobie to głębokie pragnienie, aby to, co oni nieśli – te pragnienia, te tęsknoty, te nadzieje i chęć realizacji, to znaczy, że to, co Boże w nas nadal jest. Chcemy to zanieść, dlatego że o tym usłyszeliśmy, dlatego że ujrzeliśmy poprzez tak wielu świadków i obrońców pamięci tych ofiar – mówił w homilii bp Solarczyk.

Reklama

Liturgię poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy dedykowanej ludności cywilnej zamordowanej przez niemieckiego okupanta. Dzisiejsze obchody 80. rocznicy tego wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nigdy więcej wojny”.

ad, mat. pras., Radio Warszawa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę