Zginęli, bo przechodzili ulicą. Modlitwa za ofiary zbrodni Wawerskiej
Dokładnie 80 lat temu w podwarszawskim wówczas Wawrze hitlerowcy przeprowadzili pierwszą na tak dużą skalę łapankę i rozstrzelali 114 przypadkowych osób. Mszy św. w intencji ofiar tzw. zbrodni Wawerskiej przewodniczył dziś bp Marek Solarczyk.
Choć minęło już 80 lat, mieszkańcy Wawra i Anina – dziś dzielnic prawobrzeżnej Warszawy noszą w pamięci to, co zdarzyło się w dzień i w nocy 27 grudnia 1939 r. W odwecie za śmierć 2 hitlerowskich podoficerów z rąk miejscowych przestępców, najpierw złapano potem rozstrzelano 114 przypadkowych mężczyzn, w większości mieszkańców tych okolic. – To był grudzień 1939 roku, dopiero trzeci miesiąc okupacji, ale odbyły się już podobne zbrodnie, np. w Palmirach. Nie były one jednak tak głośne. Za dwóch niemieckich żołdaków zginęli przypadkowi, wyciągnięci z domu cywile. To byli ludzie, którzy mieli nieszczęście, że przechodzi wtedy ulicą. Chodziło o zastraszenie społeczeństwa – mówi historyk Janusz Zieleniecki w rozmowie z radiem WRKL.
Spośród rozstrzelanych wówczas 114 osób kilkoro przeżyło, mimo ciężkich ran. 107 jednak straciło życie. Właśnie ich oraz ich rodziny otoczyli dziś szczególną modlitwą ludzie zebranie w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wawrze. Mszy św. w intencji ofiar tamtej zbrodni przewodniczył warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk.
FOT. Magdalena Gronek/Radio Warszawa
– Oni nie zostali zatraci, usunięci w niepamięć. Oni żyją nie tylko w pamięci, bo skoro niesiemy w sobie to głębokie pragnienie, aby to, co oni nieśli – te pragnienia, te tęsknoty, te nadzieje i chęć realizacji, to znaczy, że to, co Boże w nas nadal jest. Chcemy to zanieść, dlatego że o tym usłyszeliśmy, dlatego że ujrzeliśmy poprzez tak wielu świadków i obrońców pamięci tych ofiar – mówił w homilii bp Solarczyk.
Liturgię poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy dedykowanej ludności cywilnej zamordowanej przez niemieckiego okupanta. Dzisiejsze obchody 80. rocznicy tego wydarzenia przebiegały pod hasłem “Nigdy więcej wojny”.
Już jutro we Wrocławiu rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych
Ponad 20 tys. młodych z 70 krajów Europy i świata jest właśnie w drodze do Wrocławia na 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé. Będą mieszkać w polskich rodzinach oraz wspólnie powitają na modlitwie Nowy Rok.
Miejsca dla wszystkich zgłoszonych pielgrzymów udało się w domach wrocławian znaleźć dosłownie w ostatniej chwili.
„Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni” – to hasło tegorocznego spotkania. Przełożony wspólnoty br. Alois, przełożony przedstawi młodym 5 propozycji konkretnych działań na przyszłość. Propozycje te rozważane będą podczas Spotkania we Wrocławiu.
– Propozycje przygotowane przez br. Aloisa to zachęta do bardzo konkretnych działań. Podczas Europejskiego Spotkania Młodych będziemy je czytać, rozważać, próbować zrozumieć a także szukać sposobów, by rzeczywiście wprowadzać je w życie – mówi brat Marek. – Hasło zaproponowane przez br. Aloisa „Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”, jest mocno związane z Polską – dodaje.
Br. Marek zaznacza, ze te 5 propozycji może być punktem wyjścia do rozważań dla młodych na cały nadchodzący rok.
Tegoroczne spotkanie rozpocznie się 28 grudnia po południu z chwilą przybycia i rozmieszczenia poszczególnych grup młodzieży w różne wrocławskie lokalizacje (Hala Stulecia, Stadion Wrocław oraz w inne miejsca).
Następnie uczestnicy spotkania otrzymują program, plecak upoważniający do poruszania się środkami komunikacji miejskiej i pobierania posiłków oraz plan dojazdu do jednej z parafii, w której będą przyjęci. Po powitaniu uczestnicy udają się do rodzin, w których będą goszczeni. Pielgrzymów przyjmą mieszkańcy ok. 120 parafii z Wrocławia i okolicznych miejscowości.
O godzinie 17.30 zaplanowano wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności).
Wieczorem o 19.00 odbędzie się wspólna modlitwa w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.
Kolejnego dnia po śniadaniu u goszczących rodzin, młodzi będą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii w goszczącej parafii. Po niej nastąpią spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty, dzielnicy. O godzinie 14. 45 w różnych lokalizacjach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych i sztuki.
Następnie o godz. 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na kolejny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia i na Placu Wolności), a o 19.00 modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta.
W dniach 30-31 grudnia program poranny odbywa się w goszczących parafiach. Uczestnicy zjedzą śniadanie u swoich gospodarzy. Później, o 8.30, udadzą się na poranną modlitwę z prostą liturgią, która została przygotowana przez Taizé. Jej układ oraz teksty śpiewów będzie można znaleźć w książeczce spotkania, którą każdy uczestnik otrzyma w dniu przyjazdu w swoim własnym języku. Po modlitwie zaplanowano czas na wymianę myśli w małych grupach i spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. O godzinie 12.00 rozpocznie się wydawanie gorącej herbaty na Placu Wolności, a o 13.00 – modlitwa w kościołach centrum miasta.
30 grudnia o godzinie 14.45, w różnych miejscach w centrum miasta, zaplanowano spotkania tematyczne poruszające tematy wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych oraz sztuki.
Z kolei 31 grudnia o 14.45 w Hali Stulecia, odbędzie się spotkanie dla wszystkich Polaków wraz z uroczystą Mszą Św. Od 17.30 rozpocznie się wydawanie kolacji oraz suchego prowiantu na następny dzień (w halach namiotowych przy Hali Stulecia oraz na Placu Wolności), a o 19.00 – modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Tego dnia odbędzie się również modlitwa o pokój w goszczących parafiach (23.00), a następnie radosne „Święto Narodów”, podczas którego różne grupy gości przedstawiają swoje kraje i kultury.
Na dzień 1 stycznia nie zaplanowano specjalnego programu w parafiach goszczących. Uczestnicy mają możliwość udziału w noworocznej Eucharystii oraz pożegnalnym obiedzie z goszczącymi ich rodzinami, po którym wyruszają w drogę powrotną.
Według informacji uzyskanych w Centrum Przygotowań we Wrocławiu, liczba uczestników prawdopodobnie przekroczy pierwotne założenia. Na Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia przyjedzie ponad 20 tys. osób, w tym ok. 10 tys. uczestników z zagranicy, reprezentujących ok. 70 krajów głównie europejskich, choć będą też przedstawiciele innych kontynentów.