Nasze projekty

Zakony żeńskie włączają się w pomoc osobom wykorzystanym. Uruchomiono również telefon zaufania dla sióstr

Siostry zakonne będą pełniły dyżury telefoniczne dla osób wykorzystanych seksualnie w środowisku kościelnym. Jeśli same również doznały takiej krzywdy, otrzymają pomoc pod specjalnym telefonem zaufania "Siostry dla sióstr".

fot. Cathopic

Od dziś startują dwie nowe inicjatywy dla osób skrzywdzonych, przygotowane we współpracy Fundacji Świętego Józefa z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Wysłuchanie, wsparcie w trakcie zgłaszania krzywdy oraz towarzyszenie duchowe na drodze zdrowienia – w ten sposób polskie siostry zakonne włączą się w pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w środowisku kościelnym.

Zaangażowanie sióstr zakonnych na rzecz osób zranionych wykorzystaniem seksualnym, którego wyrazem jest współpraca z Fundacją Świętego Józefa KEP, to wyraz matczynej miłości Kościoła – podkreśla Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Jest to zarazem konkretna odpowiedź na potrzebę włączenia kobiet do tworzonego przez Kościół w Polsce systemu pomocy osobom skrzywdzonym. Głosy o tym, że brakuje możliwości bycia wysłuchanym przez kobiety, docierały do nas od osób skrzywdzonych cały czas – dodaje Titaniec.

Kontakt do sióstr zakonnych, które podejmą dyżury telefoniczne dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl, ale można je znaleźć również na stronach: ochrona.episkopat.pl i zgloskrzywde.pl.

„Siostry dla sióstr”. Powstał specjalny telefon zaufania dla byłych i obecnych zakonnic

Drugą inicjatywą jest telefon zaufania „Siostry dla Sióstr” skierowany do obecnych oraz byłych sióstr zakonnych, które albo same potrzebują pomocy z powodu doznanej w przeszłości krzywdy wykorzystania seksualnego albo w środowisku, w którym pracują, spotkały osobę, która doświadczyła tego typu przemocy.

Reklama

Od 1 grudnia w każdą środę w godzinach 19.00-21.00 pod numerem 798 009 615 dyżurować będą siostry gotowe wysłuchać i przygotowane, by wesprzeć w podjęciu kroków służących zdrowieniu, pomóc w znalezieniu specjalisty.

Telefon zaufania to próba wyjścia naprzeciw tym siostrom, które potrzebują wsparcia. To także pomoc skierowana do kobiet, których odejście ze zgromadzenia wiąże się z krzywdą wykorzystania seksualnego, której doznały w zakonie.

Telefon zaufania „Siostry dla Sióstr” i inicjatywa „Siostry towarzyszące osobom zranionym” to wspólne projekty Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce oraz Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, ich realizację wspiera Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Koszty funkcjonowania telefonu zaufania pokryje Fundacja Świętego Józefa KEP.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę