Nasze projekty

Zakończył się rozpoczęty 12 lat temu Synod Diecezji Radomskiej

Mszą świętą w radomskiej katedrze zakończono 19 września obrady II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”, a w jego prace zaangażowało się ponad 8 tys. osób.

fot. diecezja.radom.pl

II Synod Diecezji Radomskiej rozpoczął obrady 8 listopada 2008 r. Zwołał go ówczesny biskup radomski, abp Zygmunt Zimowski. Tematem synodu były słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”, a jego głównym celem „pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu jego funkcji pasterskiej w diecezji poprzez pogłębienie i umocnienie wiary i budowanie wspólnoty Kościoła radomskiego opartej na miłości i wzajemnym zaufaniu”. Do prac synodalnych powołano 10 komisji, m.in Komisję ds. Nauki i Wychowania Katolickiego, Komisję ds. Kultu Bożego, ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, Młodzieży czy Komisję ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji. Członkami komisji były osoby duchowne, konsekrowane i duża liczba osób świeckich. W ramach komisji powołano również ponad 250 zespołów synodalnych, w których pracowało ponad 8 tys. osób. W tym czasie przeprowadzono badania socjologiczne, powstały także prace naukowe.

Pół roku po rozpoczęciu Synodu obrady przerwano, ponieważ papież Benedykt XVI powierzył abp. Zimowskiemu przewodniczenie jednej z dykasterii watykańskich. Prace synodalne wznowił dopiero w 2011 roku nowy ordynariusz diecezji, bp Henryk Tomasik.

Ostatnia sesja plenarna odbyła się 29 lutego 2020 roku. Wtedy to przyjęto obszerny, ponad 400-stronicowy Dokument Synodalny z wypracowanymi przez ostatnie 12 lat postanowieniami i zaleceniami dla poszczególnych społeczności w Kościele. Uroczyste zakończenie Synodu planowane było na kwiecień, jednak spotkanie uniemożliwiła ogłoszona w marcu epidemia.

Reklama
Reklama

Obrady Synodu zakończono uroczystą Mszą świętą 19 września w radomskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Na koniec wspomniał on wydarzenia z 1992 roku, kiedy to w katedrze nastąpiło przekazanie nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Był to również rok powstania diecezji radomskiej, która wcześniej połączona była z diecezją sandomierską.

Co oznacza 28 lat istnienia Kościoła radomskiego? W duchu św. Jana Pawła II powiem: wstańcie i chodźmy! Nie możemy stać! Musimy być w drodze! Kościół jest wspólnotą pielgrzymującą. Dlatego dziękuję za dzieło II Synodu Diecezji Radomskiej. Teraz przed nami droga do realizacji i do świadectwa – powiedział metropolita częstochowski.

W homilii bp Henryk Tomasik podkreślił, że owoce Synodu będą zależały od tego, jak wykorzystane zostaną efekty prac poszczególnych komisji, zawarte w Dokumencie Synodalnym.

Reklama
Reklama

– Dokumenty synodalne to nie jest „enter” lub „ok” w naszym komputerze. Naciskamy i już się realizuje, to co zaplanowaliśmy. Możemy je porównać do systemu operacyjnego lub programu komputerowego, który jest na płycie lub pendrivie i leży na półce. Wiemy, że nie zadziała, że trzeba to wszystko zainstalować

– mówił bp Tomasik. Wskazał też, że konieczna jest wielka troska rodziców o religijne wychowanie młodego pokolenia i że wszyscy jesteśmy zaproszeni do budowania tej pięknej wspólnoty wiary, którą jest Kościół. – Jeśli kochacie Jezusa, kochajcie Kościół. Nie ulegajcie zniechęceniu z powodu grzechów i błędów popełnionych przez niektórych jego członków. Kościół to nie tylko piękny salon ze świętymi, ale także szpital z poranionymi, grzesznymi i słabymi. Parafrazując słowa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego możemy powiedzieć, że tworzyć wspólnotę duchową to nie tyle patrzeć na siebie nawzajem, lecz wspólnie patrzeć w tym samym kierunku, w kierunku Chrystusa i Ewangelii – stwierdził bp Tomasik.

Biskup radomski podkreślił, że przy budowaniu wspólnoty konieczne jest otwarcie na Boże słowo i podejmowanie decyzji, by Jezus był w centrum życia każdego z nas. Zaznaczył również, że konieczna jest troska o pogłębianie więzi z Bogiem przez wiarę, sakramenty, modlitwę i świadectwo życia. Dodał, że przy budowaniu wspólnoty potrzebna jest troska o dobro wspólne, solidarność międzyludzką, wyjście poza etykę indywidualistyczną, która jest tak powszechna w naszych czasach. – Potrzebny jest wzajemny szacunek, cierpliwość, ostrożność w formułowaniu sądów o innych osobach. W tym wszystkim trzeba poddać się działaniu Ducha Świętego. Dzisiaj błagamy o wielkie poczucie odpowiedzialności za Kościół – powiedział bp Tomasik.

Reklama

Na koniec podziękował za „wysiłek wszystkich zaangażowanych w dzieło drugiego synodu diecezji radomskiej, aby czynić Kościół domem i szkołą Komunii” i przypomniał, że w trakcie trwania synodu obchodzono m.in. Rok Wiary, gdzie każdy wierzący odkrywał treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej. Potem był Rok Miłosierdzia, Rok Życia Konsekrowanego jak również Światowy Dzień Młodzieży i Jerycho Różańcowe, które przypomniało potrzebę intensywnej troski o wiarę młodego pokolenia. – Patrząc w przyszłość przygotowaliśmy Rok Rodziny i kolejne Jerycho w intencji rodzin i małżeństw. Cieszymy się, że w naszej diecezji trwa proces beatyfikacyjny ks. biskupa Piotra Gołębiowskiego, matki Kazimiery Gruszczyńskiej i ks. Romana Kotlarza – mówił hierarcha.

Dokumenty Synodu przekazano księdzu arcybiskupowi oraz do wszystkich parafii w diecezji. Z powodu epidemii dokumenty zostały wręczone symbolicznie tylko księżom dziekanom, przedstawicielom życia konsekrowanego i katechetom.

Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, utworzonym przez kapłanów, osoby zakonne i świeckich Kościoła diecezji, zwołanym i prowadzonym przez biskupa, dla „ponownego opisania i zdefiniowania” oblicza Kościoła partykularnego. Jego celem jest refleksja nad sytuacją społeczno-duszpasterską Kościoła w diecezji, poprzez odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań na przyszłość. Efektem prac Synodu ma być odnowienie w diecezji nauki teologii, duszpasterstwa i prawa kościelnego.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę