Nasze projekty

Zakaz publicznego sprawowania Mszy św. dla byłego proboszcza z Tylawy

Decyzją Stolicy Apostolskiej były proboszcz parafii w Tylawie na Podkarpaciu, ks. Michał M., otrzymał zakaz publicznego sprawowania Mszy świętej. 16 lat temu został skazany za molestowanie seksualne dzieci.

Sprawa molestowania dzieci przez ks. Michała M. wyszła na jaw w 2001 r. 2 lata później zwolniono go z funkcji proboszcza, a ówczesny metropolita przemyski, abp Józef Michalik, zabronił mu przebywania na terytorium parafii i nałożył na niego zakaz głoszenia słowa Bożego. W 2014 r. ks. Michał M. został przez sąd cywilny skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat.

W ubiegłym roku ks. Michał M. wystąpił w programie „Czarno na białym” w TVN24, z którego wynikało, że nadal odprawia Msze, prowadzi modlitwy w Radiu Maryja i pokazuje się publicznie w różnych miejscach kultu. Po emisji programu metropolita przemyski abp Adam Szal nałożył na duchownego całkowity zakaz publicznych wypowiedzi i wystąpień oraz zobowiązał go do „podjęcia modlitwy i pokuty”. Podjął również decyzję o przedstawieniu sprawy Delegatowi Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz o ponownym zwróceniu się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o stosowne instrukcje.

W specjalnym oświadczeniu kuria zwróciła też wtedy uwagę, że w 2004 r. zastosowano takie środki, jakie wówczas przewidywało prawo kanoniczne, natomiast obecnie dla tego typu sytuacji obowiązują nowe wytyczne Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama
Reklama

Jak poinformował ks. Piotr Baraniewicz, delegat metropolity przemyskiego ds. ochrony małoletnich, Stolica Apostolska wydała dekret, w którym nakazuje „poinformować księdza Michała o nałożonym na niego zakazie publicznego sprawowania Mszy świętej”. – Ponadto ksiądz arcybiskup podtrzymuje wcześniej nałożone sankcje – powiedział ks. Baraniewicz. Decyzja o zakazie publicznego sprawowania Mszy św. jest odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na pismo abp. Szala.

Ks. Michał M. ma obecnie 81 lat i zamieszkuje w Zaborowie poza archidiecezją przemyską.

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę