Nasze projekty

Z krainy gór na Jasną Górę. Pielgrzymka z Podhala już w drodze do Częstochowy

Rozpoczęła się dziś 40., jubileuszowa Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy mają przed sobą 9 dni pątniczego szlaku. W tym roku pielgrzymują z hasłem "Wezwani do wolności".

fot. Robert Biś / YouTube

Górale idą na Jasną Górę w czterech grupach pielgrzymkowych: Nowy Targ, Orawa, Rabka i z Bachledówka. W grupie z Nowego Targu wędruje niecałe 100 osób. Z Bachledówki ok. 150. W obu tych grupach jest wiele rodzin z dziećmi.

40 lat wędrówki

Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

W sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Eucharystię na rozpoczęcie pielgrzymki sprawowali nowotarski duszpasterz pielgrzymkowy ks. Przemysław Cios i o. Jan Król – paulin z Oporowa. W kazaniu o. Król nawiązał do 40-letniego wędrowania narodu wybranego z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej. Przypomniał on pątnikom, że „wezwani jesteśmy do wolności”.

Reklama
Reklama

Podczas pielgrzymki Bóg chce nas uwolnić od naszego egoizmu, od zapatrzenia w siebie, od troski o siebie samego. Chce nas oczyszczać jak winne latorośle, abyśmy przynosili obfitszy plon. Kiedy trwamy w Chrystusie jesteśmy zdolni do miłości – mówi o. Król.

Matko idziemy do Ciebie …. Jak dobrze znów być razem i móc pielgrzymować na Jasną Górę. Grupa Bachledowka pozdrawia i prosi o modlitwę

Posted by Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę on Friday, July 23, 2021

„Najważniejsze, by iść”

Jubileuszowe pielgrzymowanie w tym roku wygląda tak: własny namiot, świadectwo szczepienia, kolejki do prysznica, ale można też zamawiać kateringową obiadokolację. Coś za coś. Najważniejsze jednak, by iść do Matki. Ona czeka – powiedziała KAI Magda Leśniowska-Pabian, która pielgrzymuje na Jasną Górę corocznie od kilkunastu lat.

Reklama
Reklama

Z powodu pandemii tegoroczna pielgrzymka i zarazem jubileuszowa ma wiele ograniczeń, m.in. nie ma noclegów po kwaterach, a jedynie w namiotach, do dyspozycji pielgrzymów będą kontenery z prysznicami najprawdopodobniej bez ciepłej wody. Dodatkowo każdy pielgrzym musi być wyposażony w środki dezynfekcji osobistej oraz maseczki.

POLECAMY: Wszystko, co chcesz wiedzieć o pielgrzymce

„Jak Naród wybrany idziemy do Ciebie”

Pierwszy postój pielgrzymi mieli w parafii NMP Królowej Polski w Miętustiwe. Dla obu grup punktem docelowym w pierwszym dniu jest Raba Wyżna. Na terenie archidiecezji krakowskiej pątnicy przejdą jeszcze m.in. przez Maków Podhalański i Kalwarię Zebrzydowską.

Reklama

„Jak naród wybrany idziemy do Ciebie – To nasz jest Exodus, już 40-sty rok – Wyszliśmy z Podhala, by znaleźć się w Niebie – Do Celu nas zbliża dzisiaj każdy krok”. Tak brzmi pierwsza zwrotka tegorocznego pielgrzymkowego hymnu pątników z Podhala. Tekst i nagranie utworu udostępniono na fanpage’u Pielgrzymki, by każdy mógł się go nauczyć.

Jubileuszowa Pielgrzymka Górali dotrze na Jasną Górę 31 lipca. Tego dnia mszy św. na Jasnej Górze będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Zobacz nagranie z wejścia na Pielgrzymki Góralskiej Jasną Górę w 2019 roku.

os, KAI, gosc.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę