Nasze projekty

Wolontariusze odebrali „Skrzydła Anioła”

Osiem statuetek „Skrzydła Anioła” rozdano we wtorek wieczorem podczas uroczystej Gali Wolontariatu na warszawskiej Pradze. W ten sposób z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uhonorowała swoich współpracowników. Nagrody wręczono w sześciu kategoriach m.in. Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz osoby indywidualne.

– Nasi laureaci są żywym świadectwem obecności Bożej Miłości w świecie – powiedział abp Henryk Hoser zwracając uwagę, że Miłosierdzie jest najbardziej czytelnym znakiem rozpoznawczych chrześcijan. – Kościół nie byłby sobą gdyby pozostał obojętny na ludzką nędzę – podkreślił. Dziękując wolontariuszom za ich służbę biskup warszawsko-praski nazywał ich cichymi bohaterami codzienności. – Stoicie bardzo często przed trudnymi i niezwykle bolesnymi sytuacjami z ograniczonymi środkami materialnymi ale za to z ogromną miłością w postawie służby. – Jesteście Bożymi żniwiarzami – mówił abp Hoser.

Z kolei bp Romuald Kamiński zwrócił uwagę, że u podstaw wszelkiej służby leży odkrycie Bożego obdarowania. Jako przykład wskazał Najświętszą Maryję Pannę nazywając ją pierwszą w historii świata wolontariuszką. – Gdyby wszyscy umieli tak jak Ona, czy tak jak wy odkryć Boże łaski i dzielić się nimi z innymi to nasz świat byłby zupełnie inny – powiedział duchowny.

Reklama
Reklama

W kategorii Szkolne Koło Caritas nagrodę główną otrzymali wolontariusze ze szkoły podstawowej im. Wołyński Brygady Kawalerii w Dębe Wielkim. Młodzież wspiera Domowe Hospicjum Księży Marianów, pomaga w pracach Parafialnego Zespołu Caritas oraz spieszy z pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym.

Reklama
Reklama

– Początkowo obawialiśmy się nie wiedząc jak podejść do osób cierpiących, ale doświadczenie bardzo szybko pokazało że wystarczy otwarte serce i trochę czasu. Poprzez wspólnie spędzony czas mieliśmy okazję ofiarować dzieciom trochę radości przez co mimo choroby czuły się lepiej – dzielili się wolontariusze.

W kategorii indywidualnej „dzieci i młodzież” nagrodę „Skrzydła Anioła” odebrała Ewelina Tymoszczuk. – Wspomniała, że inspiracją była dla niej starsza pani, która od lat angażowała się na rzecz ubogich. – Widząc jej entuzjazm i ten błysk w oczach zapragnęłam doświadczyć tego samego i tak się rozpoczęła moja przygoda z wolontariatem – wspomniała laureatka. Podkreśliła, że najbardziej wzruszające jest dla niej kolacja wigilijna z potrzebującymi. – To jest dzień moich urodzin. Siadając z tymi którzy często nie mają najbliższych przy jednym stole i widząc na ich twarzach radość otrzymuję najpiękniejszy prezent – wyznała.

Reklama

W kategorii Parafialny Zespół Caritas statuetkę otrzymał Zespół z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. – Poza pomocą żywnościową w ramach projektu „Rodzina Rodzinie” pomaga on jednej z rodzin z Syrii. Organizuje również zbiórkę produktów higienicznych na rzecz łaźni mobilnej dla bezdomnych, oraz doroczny festyn „Dziękuję za miłość…”. – Służba innym daje nam radość i poczucie satysfakcji – dzielili się wolontariusze.

Statuetka „Skrzydła Anioła” trafiła także do Ireny i Andrzeja Kadłubowskich, którzy od 26 lat działają przy parafii Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie. – Po powrocie z misji w Zambii nie można było pozostać obojętnym na ludzką biedę. Kolejne inicjatywy były naszą odpowiedzią na pojawiające się potrzeby. Stąd paczki świąteczne, doroczne wakacje dla dzieci, czy jadłodajnia. – Codziennie wstaję o godz. 5.00 by ugotować zupę na kilkudziesięciu potrzebujących – wyznała pani Irena.

Nagroda specjalna Dyrektora Warszawsko-Praskiej Caritas trafiła w tym roku na ręce trzech osób: s. Salezji Gierałtowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek opiekującej się szkolnym kołem Caritas w Radzyminie, pani Anetta Jaworska- Rutkowska, oraz prawnika Łukasza Trochyma.


mag / Warszawa
KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę