Nasze projekty

Węgierska parafia otrzymała relikwie bł. księdza Popiełuszki. „To dla nas wielki dar”

Kard. Kazimierz Nycz przekazał relikwie bł. księdza Jerzego Popiełuszki proboszczowi parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie. "To dla nas wielki dar" - powiedział ks. András Szili.

fot. Archidiecezja Warszawska/Ostatnie zdjęcie ks. Jerzego/ Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu ks. Jerzego Popiełuszki

To symboliczny znak, jaki robi Kościół przy okazji kultu świętych. Przekazanie relikwii dla jednej z parafii budapesztańskiej. Warto przypomnieć, że dla Polski to szczególnie symboliczny błogosławiony. Gdyby żył miałby dziś 74 lata. W jego kapłańskim życiu cztery ostatnie lata były szczególnie ważne – mówił kard. Nycz w czasie przekazania relikwii.

Przypomniał, że Msze święte za Ojczyznę organizowane przez ks. Popiełuszkę w parafii na Żoliborzu oraz słowa „Zło dobrem zwyciężaj”, na której oparł swoją posługę kapłańską przeszły do historii. Taki błogosławiony na pewno się przyjmie i będziecie się do niego modlić w tym trudnym czasie, który przeżywa obecnie Europa – dodał metropolita warszawski.

O relikwie zabiegali wierni parafii

Za otrzymane relikwie podziękował proboszcz parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie, ks. András Szili, do której będą wprowadzone. Jak wytłumaczył, to przede wszystkim wierni zabiegali o to, aby sprowadzić do ich wspólnoty relikwie bł. ks. Popiełuszki. To dla nas wielki dar, za który bardzo dziękuję – mówił, podkreślając, że przy parafii powstało miejsce pamięci bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie znajduje się kamienny różaniec, na którym wyryto całego jego życie i fragmenty homilii. Gdy zostałem proboszczem byłem zdziwiony, że bardzo często otrzymywałem prośby i pytania o możliwość sprowadzenia relikwii – wytłumaczył.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest wyróżniającą się postacią, ponieważ żył, kiedy dorastaliśmy, a jego odwaga i tragiczna śmierć miały szczególne znaczenie, bo zginął za naszą wolność – mówiła ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács.

W kameralnej uroczystości przekazania relikwii w Domu Arcybiskupów Warszawskich uczestniczyli również przedstawiciele warszawskiej dzielnicy Bemowo oraz burmistrz III dzielnicy w Budapeszcie, które ze sobą współpracują.

Reklama

Do grona błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszkę włączył 6 czerwca 2010 roku Benedykt XVI, natomiast w 2014 roku papież Franciszek ustanowił go patronem „Solidarności”.

kh/archwwa.pl

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę