Nasze projekty

W tym roku odwiedziny na cmentarzach warto rozłożyć w czasie

Z powodu pandemii dyrekcja zabytkowej nekropolii w Radomiu prosi o rozłożenie w czasie odwiedzin na cmentarzu oraz zachowanie wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa. "Miejmy na względzie dobro i bezpieczeństwo innych osób" – powiedziała dyrektor Edyta Sitarska.

Zarządcą cmentarza przy ul. Limanowskiego jest parafia św. Wacława w Radomiu. – Właśnie jestem po rozmowie z księdzem proboszczem Andrzejem Tuszyńskim. Uzyskałam informację, że póki co, nie planujemy zamknięcia cmentarza. Wszystko zależy od zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego czy Ministerstwa Zdrowia i wówczas w przypadku podjęcia stosownych decyzji, będziemy musieli się podporządkować – powiedziała Radiu Plus Radom Edyta Sitarska, dyrektor cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Osobną sprawą jest ustalenie porządku liturgicznego w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prawdopodobnie nie będzie Oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada. To okres, gdzie możemy – nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych – uzyskać odpust zupełny jeden każdego dnia, i ofiarować go za jednego zmarłego.

1 listopada planowana jest Msza święta o godzinie 15.00 w kaplicy na cmentarzu wojskowym, a 2 listopada uroczysta procesja za zmarłych o godzinie 12.00.

Reklama

– Z pokorą musimy powiedzieć, że to wszystko jest w fazie planowania, bo nie wiemy jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna w mieście i regionie. Zachęcam, by rozłożyć w czasie odwiedzimy na cmentarzu. Proszę o przestrzeganie wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa, włącznie z noszeniem maseczek, czy zachowaniem dystansu społecznego. Miejmy na względzie dobro i bezpieczeństwo innych osób – powiedziała dyr. Edyta Sitarska.

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego będzie czynny w godzinach od 7.00 do 21.00.

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki.

Reklama

Na cmentarzu pochowanych jest ponad 200 tys. osób. Wśród nich są żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze polegli w czasie II wojny światowej.

KAI/kh/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite