Nasze projekty

W poniedziałek uroczystości pogrzebowe biskupa Styrny

Uroczystości pogrzebowe biskupa Jana Styrny odbędą się w najbliższy poniedziałek, 3 października w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Po nich nastąpi złożenie ciała zmarłego Księdza Biskupa w krypcie biskupów.

fot. Wikipedia

Biskup Jan Styrna, biskup senior diecezji elbląskiej zmarł w środę, 28 września w godzinach popołudniowych. W niedzielę, 2 października o godzinie 16.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu zostanie odprawiona msza św. żałobna.

Natomiast w poniedziałek, 3 października o godzinie 12.00 również w w katedrze św. Mikołaja w Elblągu rozpocznie się msza św. pogrzebowa, po której ciało zmarłego Księdza Biskupa zostanie złożone w krypcie biskupów.

Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie. Był uczniem IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, po którego ukończeniu w 1959 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Reklama

Święceń prezbiteratu udzielił mu 27 czerwca 1965 r. w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie tamtejszy biskup diecezjalny Jerzy Ablewicz.

W 1971 r. otrzymał magisterium z teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Naukę kontynuował w Instytucie Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1975 r. uzyskał stopnia doktora teologii pastoralnej.

Biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Aquipendium mianował go 22 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II. Święcenia biskupie otrzymał 28 lipca 1991 r. w bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa: In nomine Domini (W imię Pana). Był delegatem Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Reklama

Decyzją Jana Pawła II z 2 sierpnia 2003 r. został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego diecezji elbląskiej. W październiku 2013 r., ze względu na stan zdrowia, złożył rezygnację ze sprawowanego urzędu. Papież Franciszek przyjął ją 10 maja 2014 roku.

pa, kh, diecezja.elblag.pl, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę