Nasze projekty

W Licheniu rozpoczęły się warsztaty „Ars Celebrandi”

Warsztaty są przeznaczone dla kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków chorałowych, którzy pragną poznawać tradycyjną rzymską liturgię i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Jak zapewniają organizatorzy, dokonano wszelkich starań, by mimo pandemii koronawirusa zachować bezpieczeństwo.

Podczas warsztatów grupa około 40 kapłanów i diakonów uczy się celebrowania Mszy świętej oraz innych sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a liczna grupa osób świeckich poznaje tajniki ministrantury (na kilku poziomach zaawansowania) oraz chorału gregoriańskiego. Zdobyte umiejętności są od razu wykorzystywane podczas licznych Mszy św. i nabożeństw. Oprócz tego codziennie sprawowane są godziny kanoniczne (liturgia godzin) w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.

Warunki pandemii koronawirusa spowodowały ograniczenie liczby uczestników do 150 osób oraz wymagają zachowywania ścisłych zasad sanitarnych (regularna dezynfekcja, noszenie maseczek – zgodnie z przepisami, dystans społeczny), ale charakter i program warsztatów nie zostały uszczuplone.

– Ta edycja warsztatów Ars Celebrandi ze względu na pandemię koronawirusa jest zupełnie wyjątkowa. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy cieszą się ogromnie, że doszła do skutku, mimo zmniejszonej ze względu na przepisy liczby uczestników – mówi Dominika Krupińska z biura prasowego warsztatów.

Reklama
Reklama

Mimo obostrzeń w podróżowaniu dotarli również uczestnicy z Niemiec, Francji, Czech, Łotwy i Litwy, choć jest ich mniej niż w latach ubiegłych. Nie zawiedli też przedstawiciele zakonów. Oprócz duchowieństwa diecezjalnego przybyli także jezuici, dominikanie, benedyktyni, salwatorianie, franciszkanie konwentualni, kapucyni, pallotyni, salezjanie, redemptoryści, duchacze.

Nowością w tym roku jest specjalna grupa dla kapłanów, którzy opanowali już sprawowanie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego i chcą się nauczyć udzielania innych sakramentów i sakramentaliów w tym obrządku. Duszpasterstwa tradycyjne w naszym kraju są liczne, należy do nich młodzież i całe rodziny, więc w ostatnich latach silnie wzrosło zapotrzebowanie na śluby, chrzty i pierwsze komunie. Aby pomóc je zaspokoić, uruchomiliśmy specjalną, nową grupę warsztatową – wyjaśnia koordynator warsztatów Tomasz Olszyński.

Przed rozpoczęciem warsztatów swoje błogosławieństwo dla ich uczestników przesłał Ks. Bp Wiesław Mering, wyrażając radość, że warsztaty „Ars Celebrandi” już po raz kolejny odbywają się na terenie Diecezji Włocławskiej.

Reklama
Reklama

Dwie liturgie celebrowane podczas warsztatów „Ars Celebrandi” będą szczególnie interesujące także dla osób spoza grona uczestników. W środę 15 lipca o godz. 13.40 odprawiona zostanie Msza solenna w Bazylice Licheńskiej (z towarzyszeniem utworów polskich kompozytorów barokowych B. Pękiela i G.G. Gorczyckiego w wykonaniu zawodowych śpiewaków z Kwartetu Wokalnego Tempus). Ponadto tego samego dnia (15 lipca) o godz. 17.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Sanktuarium odbędzie się Msza śpiewana requiem z absolucją za rycerstwo polskie i litewskie poległe pod Grunwaldem w 610. rocznicę śmierci. Te Msze święte, jak i wszystkie pozostałe liturgie, mają charakter publiczny i można na nie przybyć.

Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi są organizowane przez Stowarzyszenie Una Voce Polonia, które reprezentuje katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej łacińskiej liturgii rzymskiej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej.

mat. prasowe, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite