W Krakowie rozpoczęła się kapituła prowincjalna dominikanów

Uroczystą Mszą św. do Ducha Świętego rozpoczęła się dziś w krakowskim konwencie Świętej Trójcy kapituła prowincjalna Zakonu Kaznodziejskiego. Bracia m.in. wybiorą nowego przełożonego polskiej prowincji dominikanów.

fot. Bernard Proszyk - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Kapituła zgromadzi 54 braci: przeorów oraz delegatów wybranych w klasztorach i kolegiach wyborczych w Polsce i za granicą. Przez najbliższe dwa tygodnie będą oni debatować i podejmować decyzje „dotyczące życia braterskiego i apostolskiego oraz dobrego zarządzania prowincją”, jak czytamy w „Księdze konstytucji i zarządzeń braci Zakonu Kaznodziejów”.

Uczestnicy słuchają sprawozdań prowincjała, przeorów i innych braci, pełniących w prowincji ważne funkcje, odpowiedzialnych m.in. za formację nowicjatu czy braci studentów, za studia, powołania, za Rodzinę Dominikańską. Przygotowują także plany I koncepcje na kolejne lata.

Wybory nowego prowincjała polskiej prowincji

W czasie kapituły zostanie wybrany prowincjał polskich dominikanów na najbliższe czterolecie, a także rada prowincji. Po dwóch tygodniach nowo wybrany prowincjał i sześciu definitorów zajmą się szczegółowo kwestiami omawianymi wcześniej przez zgromadzenie plenarne. Do ich kompetencji należy „dokonywanie napomnień, zarządzeń, deklaracji i wniosków” oraz „wydawanie asygnat i powierzanie oficjów lub zadań, zgodnie z naszymi ustawami”.

Reklama
Reklama

Wydarzenie wspiera modlitewnie inicjatywa świeckich dominikanów pod hasłem „Ogarnij Kapitułę”. Aby się do niej włączyć, należy wejść na stronę OgarnijKapitule.pl i wylosować ojca, za którego uczestnik akcji modlić się będzie do końca kapituły, czyli do 19 lutego, za wstawiennictwem św. Jacka, patrona Polskiej Prowincji Dominikanów. Do inicjatywy można dołączyć w każdym momencie jej trwania.

Kapituła zakończy się 19 lutego w obecności generała zakonu o. Gerarda Timonera OP oraz jego asystentów. Do Krakowa przybędą z powrotem wszyscy członkowie kapituły. Tego dnia specjalnym obrzędem rozesłania braci rozpocznie się jednocześnie jubileusz 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.

Kapituła jest najwyższą władzą w prowincji. Zbiera się zwykle w Krakowie, najstarszym polskim klasztorze dominikańskim, przy grobie św. Jacka.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę