Nasze projekty

W czwartek startują Targi Wydawców Katolickich. Udział zapowiedziało 120 wystawców

Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe oraz wręczenie nagród "Feniks" to zaledwie część atrakcji planowanych na XXVIII Targach Wydawców Katolickich, które odbędą się od czwartku do niedzieli Arkadach Kubickiego w Warszawie.

fot. Targi Wydawców Katolickich/Facebook

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie po trudnym okresie pandemii wracają do tradycyjnego wiosennego terminu, czyli drugiego weekendu po Wielkanocy. Już za kilka dni w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie 120 wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Włoch zaprezentuje ofertę ponad 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji wydanych w ostatnich latach. TWK to jedno z najstarszych organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych poświęconych książce.

Targi tradycyjnie służą promocji słowa drukowanego, o czym we wtorek na konferencji prasowej przed wydarzeniem przypomniał ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Będą to przede wszystkim spotkania z samą książką i autorami. Jest dziś wydawanych mnóstwo książek elektronicznych, ale wierzę, że książka papierowa nie umrze, zawsze będzie istnieć – powiedział.

Wyraził radość, że po raz kolejny targi odbędą się od 20 kwietnia do 23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Myślę, że lepszego miejsca na Targi Książki Katolickiej czy odbywające się tu także targi książki historycznej, w Warszawie nie ma. Dopóki będziemy mogli, tu właśnie będziemy nasze Targi organizować – dodał.

Reklama

„Wierzymy w siłę książki i znaczenie słowa pisanego”

O kontynuacji współpracy mówił także dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski. Chcemy tę współpracę utrzymać, gdyż jest to ważna część aktywności społecznej Zamku Królewskiego, dlatego życzymy Targom Wydawców Katolickich jak najlepiej – powiedział. Wierzymy w siłę książki, w wagę i znaczenie słowa pisanego, zarówno w jego szybkim przekazie na co dzień, jak i w przypadku skrupulatnej i wnikliwej pracy edytorskiej, która owocuje pięknie wydawanymi książkami, które traktujemy jako ważną część naszego wyposażenia intelektualnego. Książka ma przyszłość, jest nadal niezbywalną częścią kultury, dlatego nadal wspieramy to wydarzenie – dodał Wojciech Falkowski.

Podkreślił też, że wnętrza Zamku Królewskiego to najlepsze przestrzenie dla takiej imprezy jak targi wydawnicze, gdyż nawiązuje do dawnej trojakiej roli Zamku jako siedziby króla, książnicy królewskiej i miejsca debat kulturalnych.

Jakie wydarzenia zaplanowano?

Program targów obfitować będzie w ponad 150 wydarzeń, przede wszystkim będzie to kilkadziesiąt godzin spotkań skoncentrowanych wokół książek o tematyce religijnej. Organizatorzy i wystawcy zadbali, aby zadośćuczynić potrzebom czytelników, dlatego chcą skupić ich uwagę i aktywność wokół spotkań z udziałem blisko 100 autorów, premier wydawniczych oraz paneli dyskusyjnych.

Reklama

W czwartek i sobotę odbędą się m.in. debaty poświęcone kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce z perspektywy medialnej i rynku fonograficznego.

W piątek Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego zaprasza na spotkanie z dyrektorem tej instytucji prof. Janem Żarynem i prof. Rafałem Łatką z Biura Badań Historycznych IPN nt. „Atak na Kościół i Jana Pawła II”. Z kolei w sobotę czeka czytelników debata „Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa” z udziałem bp. Rafała Markowskiego (Archidiecezja Warszawska), prof. Jana Grosfelda (UKSW), red. Marcina Przeciszewskiego (KAI), red. Grzegorza Polaka (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego) oraz Michała Senka (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Pokaz filmów o Janie Pawle II i kard. Wyszyńskim

Kilkanaście produkcji dokumentalnych i fabularnych dotyczących ważnych postaci z wspólnej historii naszej ojczyzny i Kościoła to z kolei propozycja organizatorów dla wszystkich miłośników kinematografii o tematyce religijnej. Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia TVP Polonia Telewizja Polska zaprasza na bezpłatne seanse filmów o św. Janie Pawle II, bł. kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Reklama

Ks. Szpakowski zaznaczył, że jak co roku Targi Wydawców Katolickich wpisują się w najważniejsze aktualne wydarzenia kulturalne i te dotyczące Kościoła w Polsce, co ma swoje odzwierciedlenia m.in. w tematyce dyskusji panelowych i spotkań autorskich. W tym roku powinny szczególnie wybrzmieć takie tematy jak rok duszpasterski „Wierzę w Kościół Chrystusowy” czy zbliżające się powoli Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, a także Rok Mikołaja Kopernika i Rok Jana Matejki – poinformował dyrektor Targów.

Poznamy laureatów „Feniksa”

Nierozerwalnym elementem targów jest Nagroda „Feniks” przyznawana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wyróżnienie to jest bardzo bliskie czytelnikom, ale cieszy się także niezmiennym prestiżem wśród wystawców i twórców: autorów, redaktorów, tłumaczy, ilustratorów – ludzi książki zaangażowanych w rozwój piśmiennictwa inspirowanego nie tylko chrześcijańskimi korzeniami europejskiej kultury i naszej Ojczyzny, ale także żywo zainteresowanych relacjonowaniem współczesności.

Do tegorocznej nagrody zgłoszonych zostało ponad 300 pozycji w 19 kategoriach. Kategorie są bardzo liczne, dlatego, że część z nich to wyróżnienia edytorskie. Nagroda ma walor docenienia i autora, i pozycji, ale ma też pokazać, że istnieje dane wydawnictwo – powiedział ks. Szpakowski SDB. Ogłoszenie laureatów nastąpi w czwartek po godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, gdzie oficjalnie Targi zostaną otwarte.

Weronika Kostrzewa laureatką Małego Feniksa

Jak co roku, w czasie konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie ogłaszani są laureaci Małego „Feniksa” dla osób i instytucji, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek i wartości religijnych m.in. w mediach. W tym roku nagroda przypadła Małgorzacie Ziętkiewicz i Weronice Kostrzewie. Pierwsza z nich to reporterka telewizyjna znana m.in. z „Wydarzeń” Polsatu oraz wydawczyni takich programów jak „Panorama” w TVP2 czy „Angelus” w Polsat News. Druga z nagrodzonych to dziennikarka i szefowa publicystyki Radia Plus oraz blogerka.

Tegorocznych laureatów głównej Nagrody „Feniks” poznamy pierwszego dnia Targów Wydawców Katolickich, a finałowa gala nagrody wraz z koncertem „Pieśń nad pieśniami” odbędzie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła (ul. Floriańska 3) w Warszawie.

W niedzielę jak co roku na zakończenie targów sprawowana będzie Msza św. w intencji autorów, wydawców i czytelników. W tym roku o godz. 12.30 przewodniczyć jej będzie w katedrze warszawsko-praskiej kard. Gerhard Muller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który dzień wcześniej weźmie udział z jednym z paneli dyskusyjnych na temat duchowego testamentu Benedykta XVI.

Stołeczne targi inicjują tegoroczną edycję realizowanego przez SWK projektu organizacji wydarzeń promujących książkę religijną w skali całego kraju. W kolejnych miesiącach nie zabraknie proczytelniczej aktywności Stowarzyszenia podczas stacjonarnych wydarzeń targowych organizowanych m.in. w Warszawie, Kielcach, Krakowie czy Katowicach, a całość zwieńczy grudniowa, 24. edycja Targów Wydawców Katolickich w Lublinie.

Patronat honorowy nad imprezą sprawować będą prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę