fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Trzynastu diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Kim są przyszli księża?

W tym roku nowi księża archidiecezji warszawskiej zostaną wyświęceni w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przed seminarium kończyli studia, pracowali. Nie wszyscy pochodzą z Polski. Co wiemy o przyszłych kapłanach?

Reklama

W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, w sobotę 28 maja, trzynastu diakonów przyjmie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie święcenia prezbiteratu. Mszy świętej o godz. 10:00 będzie przewodniczył metropolita warszawski.

Pierwsze wspomnienie liturgiczne po beatyfikacji jest o tyle ważne, że w jakiś sposób wdrażamy kult nowego błogosławionego, a także zapraszamy do poznawania go i modlitwy przez jego orędownictwo i wstawiennictwo – mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Zapytany o to, czego młodzi kapłani mogą nauczyć się od nowego błogosławionego, kard. Nycz wymienia – wierność, heroiczność, gorliwość w służbie ludowi Bożemu i głoszeniu Ewangelii w parafiach, do których zostaną posłani. – To podstawa kapłaństwa – zwraca uwagę metropolita warszawski.

Reklama
Reklama

Ale przede wszystkim powinni przestrzegać przykazania miłości bliźniego, na co kard. Wyszyński szczególnie zwracał uwagę w dziele “ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To właśnie miłość nieprzyjaciół jest wyznacznikiem nauki Kościoła – dodaje.

Trzynastu nowych księży z dwóch seminariów

Spośród 13 przyszłych księży 8 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym “Redemptoris Mater w Warszawie.

Jak podkreśla kard. Nycz, dużym wyzwaniem, z którymi będą się musieli zmierzyć młodzi kapłani jest laicyzacja, która dotyczy w szczególności młodego pokolenia.

Reklama
Reklama

Młodzi ludzie przestają potrzebować Boga. Wydaje im się, że wszystko potrafią zrobić sami. Dlatego nie wystarczy czekać, aż oni sami przyjdą do kościoła na Mszę św. czy nabożeństwo, ale trzeba tych ludzi szukać i wychodzić do nich – podkreśla.

Kim są przyszli księża?

Adam Janowski z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, 27 lat. W 2009 ukończył kurs lektorski prowadzony przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktyki duszpasterskie w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji w Lublinie. W ostatnim roku szkolnym posługiwał w parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim i był katechetą w szkole podstawowej.

Piotr Kostrzewa z parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie, 26 lat. Przed wstąpieniem do seminarium przez rok studiował dietetykę na SGGW. Od najmłodszych lat służył przy ołtarzu, był również lektorem w duszpasterstwie akademickim św. Anny. W trakcie formacji odbył praktyki w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w parafii Dobrego Pasterza na Woli.

Reklama

Łukasz Krymel z parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, 25 lat. Po maturze przez rok studiował finanse i rachunkowość w Łodzi, a później wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Praktyki diakońskie odbywał w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym.

Dominik Kulczycki z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim, 34 lata. Po maturze studiował inżynierię środowiska na Politechnice Wrocławskiej. W tym czasie angażował się w działalność charytatywną prowadzoną przez duszpasterstwo akademickie „Redemptor” we Wrocławiu oraz udzielał się jako wolontariusz w fundacji „Dobrze, że jesteś”. Po przeprowadzce do Warszawy i przed wstąpieniem do seminarium formował się we wspólnocie prowadzonej przy parafii św. Franciszka z Asyżu na Okęciu.

Bartosz Marciniak z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, 28 lat. Po maturze, w 2014 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 2021 roku obronił pracę magisterską z egzegezy i teologii Pisma Świętego pt. „Powołanie Jeremiasza w świetle jego wyznań” na Akademii Katolickiej w Warszawie. 15 maja 2021 roku przyjął święcenia diakonatu.

Szymon Migalski parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, 39 lat. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia magisterskie na wydziale elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, a później obronił doktorat na uniwersytecie w Cardiff. Święcenia diakonatu przyjął 15 maja 2021 roku.

Adam Rzeczkowski z parafii św. Rocha w Jasieńcu, 26 lat. Po ukończeniu Technikum Informatycznego w Jasieńcu wstąpił do seminarium w 2015 roku. W seminarium i na parafiach praktyk posługiwał jako organista. Po piątym roku formacji odbył roczną praktykę duszpasterską w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 7 grudnia 2021 roku.

Paweł Skowron z parafii Szewna koło Ostrowca Świętokrzyskiego, 48 lat. Przed seminarium kilkanaście lat spędził za granicą.

Paweł Cygler z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie, 32 lata. Od 10 lat związany z parafią św. Augustyna w Warszawie, gdzie ma swoją wspólnotę neokatechumenalną. Przed seminarium ukończył studia na kierunku zarządzanie i pracował w agencji reklamowej.

Piotr Jaczewski z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, 27 lat. Po maturze, w 2014 roku wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater” w Warszawie. W czasie formacji odbywał praktyki misyjne w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, na Litwie, na Islandii i w USA. Święcenia diakonatu przyjął 28 października 2021 roku.

Shalva Markozashvili z parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi, 26 lat. W 2010 roku przyjechał do Warszawy, aby tutaj kontynuować edukację. Po maturze, w 2014 roku wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater”. Praktykę diakońską odbył w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 28 października 2021 roku.

Francesco Vitale z parafii Matki Bożej z Lourdes w Gorizii we Włoszech, 28 lat. Po zdaniu matury, w 2013 roku rozpoczął formację w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym “Redemptoris Mater” w Warszawie. W ciągu dziewięciu lat formacji odbywał praktyki misyjne we Włoszech oraz posługiwał w ekipie katechistów wędrownych odpowiedzialnych za diecezje częstochowską, sosnowiecką i kielecką.

Michał Jan Wojutyński, 36 lat, pochodzi z Radomia. W 1999 roku rozpoczął formację na Drodze Neokatechumenalnej. Uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Katolickiej w Warszawie. Praktykę diakońską odbył w parafii św. Augustyna w Warszawie.

„Będziemy się modlić o kanonizację”

Tego dnia, o godz. 19:00 w Archikatedrze Warszawskiej metropolita warszawski będzie również przewodniczył uroczystej mszy świętej w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego. Będziemy się modlić o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego – mówi kard. Nycz.

Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 21 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy świętej w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Oboje nowych błogosławionych wspominamy w liturgii Kościoła w maju – bł. Stefana Wyszyńskiego 28 maja, kiedy przypada również rocznica jego śmierci, a matkę Elżbietę Czacką – 19 maja.

kh/archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę