Nasze projekty

Sylwester w piątek. Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi wszystkich polskich diecezji udzielili wiernym dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 31 grudnia.

fot. José Ignacio Pompé / Unsplash

Biskupi zachęcają, aby osoby korzystające z dyspensy zastąpiły piątkową wstrzemięźliwość innymi formami pokuty np. modlitwą w intencjach papieża lub innymi “uczynkami miłości lub pobożności”.

Dyspensa pod szczególnymi warunkami

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski udzielił dyspensy wiernym archidiecezji warszawskiej. „Zalecam, aby korzystający z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego oraz podjęli zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny” – czytamy w komunikacie.

W diecezji warszawsko-praskiej wierni, którzy skorzystają z dyspensy powinni złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.

Reklama

Z kolei w diecezji bydgoskiej “wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, szczególnie o charakterze religijnym lub związanych z dziełami miłosierdzia”.

Biskup kielecki Jan Piotrowski prosi, aby wierni “podjęli dzieła miłosierdzia lub inne czyny pokutne”.

Osoby, które skorzystają z dyspensy w archidiecezji białostockiej są zobowiązane “do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji misji (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich”.

Reklama

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk zachęcił wiernych “korzystających z dyspensy do trzeźwości, form pokuty, zwłaszcza uczynków miłości i pobożności”.

W archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak zachęcił do modlitwy w intencji papieża Franciszka oraz “praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia”.

Biskup elbląski Jacek Jezierski podkreślił, że „ekwiwalentem za korzystanie z dyspensy powinien być czyn miłosierdzia, choćby materialne wsparcie dzieci czekających na operację”.

Reklama

Kiedy dyspensa jest potrzebna?

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych należy zachowywać we wszystkie piątki roku. Obowiązek ten znosi uroczystość, która przypada w danym dniu. Jak czytamy w kan. 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

“Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w oktawie Wielkanocy, kiedy każdy z ośmiu dni ma rangę uroczystości, więc w piątek, który wtedy przypada nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po Bożym Narodzeniu również obchodzimy oktawę, ale tutaj sytuacja wygląda inaczej. W tym czasie obchodzimy tylko jedną uroczystość – Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia, która w tym roku przypada w sobotę.

W takiej sytuacji biskup może udzielić wiernym od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Jak czytamy w kan. 87 – § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę