Nasze projekty

Św. Hildegarda z Bingen: specjalistka od zdrowego stylu życia

17 września Kościół wspomina w liturgii średniowieczną mistyczkę i myślicielkę, św. Hildegardę z Bingen. Do wielkiej popularności tej niezwykłej postaci w XXI w. przyczynił się papież Benedykt XVI, ustanawiając ją w 2012 r. doktorem Kościoła.

Urodziła się 16 września 1098 r. Zgodnie z ówczesną tradycją, jako dziesiąte dziecko swoich rodziców – frankońskich szlachciców z Rupertsberg (Bingen am Rhein) – Hildegarda została już w dzieciństwie przeznaczona do życia klasztornego. Gdy miała 8 lat została oddana pod opiekę przeoryszy zakonu benedyktynek w Disibodenbergu, gdzie odebrała w młodości staranne wykształcenie. Już wtedy błysnęła wielką inteligencją. Sława jej zdolności spowodowała, że po śmierci przeoryszy to Hildegarda została nominowana na to stanowisko.

Aby nie dzielić budynku z zakonnikami, lecz rozwijać własną koncepcję mniszek jako oblubienic Chrystusa, założyła nieopodal rodzimego konwentu nowy dom w swojej rodzinnej miejscowości, potem jeszcze jeden w Eibingen.

Reklama

Bardzo szybko zasłynęła jako myślicielka, twórczyni pism a przede wszystkim mistyczka. Słuchali jej biskupi, papież, przeorzy męskich zgromadzeń. Namówiony przez wpływowego teologa Bernarda z Clairvaux papież Eugeniusz wydał zgodę na rozpowszechnianie jej wizji w formie spisanej i utrwalanie nowych. Tak powstały jej znane do dziś pisma „Usłysz Pana”, „Poznaj ścieżki Pana”, „Księga zasług życia” czy „O sztuce cnoty”. Kochała muzykę, uważając ją za wspomnienie raju. Komponowała własne pieśni, pisała o medycynie, historii naturalnej i lecznictwie. Szybko stała się zapraszanym do wygłaszania mów autorytetem, z którym liczyli się ówcześni władcy.

Jej proces beatyfikacyjny, choć rozpoczęty już 200 lat po śmierci, ciągnął się przez wieki. I choć dołączona do Martyrologium Rzymskiego została już w XIV w., świętą została ogłoszona dopiero w… 2012 r. Wtedy również papież Benedykt XVI ogłosił ją doktorem Kościoła.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat św. Hildegarda zdobyła wielką popularność, m.in. jako twórczyni zdrowej diety, prekursorka chrześcijańskiego feminizmu, kompozytorka muzyki czy myślicielka. Funkcjonuje nawet pojęcie tzw. medycyny hildegardowej, traktowane przez wielu jako chrześcijański sposób na zdrowy styl życia.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę