Siostry z Broniszewic laureatkami nagrody Viventi Caritate

Siostry dominikanki, prowadzące w Broniszewicach Dom dla niepełnosprawnych chłopców, zostały laureatkami nagrody Viventi Caritate (Żyjącemu Miłością), przyznawanej przez Fundusz Biskupa Jana Chrapka, działający przy Caritas Diecezji Radomskiej.

– Wyróżnienie jest wręczane w uznaniu zasług w działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej realizowanych w duchu ewangelicznym, ze szczególną pasją i oddaniem – powiedział Zbigniew Miazga z Funduszu, przedstawiając nominowanych do nagrody w tym roku. 

Spośród nich nagrodzone zostały siostry dominikanki, prowadzące w Broniszewicach Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży – te same, które przy wsparciu tysięcy darczyńców z całej Polski wybudowały nowy budynek dla swych podopiecznych. Obecnie mieszka tam 56 podopiecznych i większość z nich – ze względu na ich zdrowotny i emocjonalne więzi, będzie w nim mieszkać do swojej śmierci. Współczesna historia placówki, pełna niezłomnej wiary sióstr, zawierzenia Opatrzności, ujmującej umiejętności zachęty do wielkiej hojności darczyńców, jest niezwykła. Dzięki wierze, działalności sióstr i hojności darczyńców wybudowany został nakładem ok. 7 mln zł. nowy dom dla chłopców. Nowoczesny budynek zastąpił niefunkcjonalny, stary obiekt, usytuowany w pobliskim XIX-wiecznym pałacyku, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Kolejnym zamierzonym działaniem sióstr jest remont poprzednio zajmowanego obiektu z przeznaczeniem na Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnię, kaplicę, itp. We wszystkich staraniach sióstr widoczna jest pasja wiary znajdująca spełnienie w całkowitym oddaniu podopiecznym.

Wśród innych nominowanych znaleźli się m.in. brat dr Mariusz Kuskowski ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego – pedagog zaangażowany w wiele projektów społecznych m.in. spotkania i warsztaty dla seniorów; Fundacja „Uśmiech Dziecka To Nasz Cel” z Opoczna, która od 25 lat wielkim zaangażowaniem, z sercem i pasją prowadzi działalność pomocową na rzecz niepełnosprawnych dzieci; Fundacja „Zagraj w Zielone”, realizująca autorski projekt „Tworzyć by pomagać”.

Reklama
Reklama

Zdobywca nagrody Viventi Caritate został ogłoszony na zakończenie Mszy św. w intencji zmarłego biskupa Jana Chrapka. Eucharystia była sprawowana w 17. rocznicę śmierci biskupa w radomskiej katedrze.


ad/Stacja7 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę