125 szopek z 20 krajów świata, w tym trzy z Polski – z Radomia, Sierpca i Wadowic – prezentowane są na wystawie „100 szopek w Watykanie”, oficjalnie otwartej 8 grudnia o godzinie 16:00.
Polskie eksponaty już dotarły do Watykanu. Ich twórcom towarzyszyła redakcja Vatican News podczas instalacji w lewym skrzydle kolumnady Berniniego otaczającej Plac Świętego Piotra.
Wyjątkowa szopka z Ziemi Radomskiej w Watykanie
Otrzymaliśmy propozycję od biskupa radomskiego Marka Solarczyka, aby jako muzeum wziąć udział w wystawie szopek w Watykanie – mówi Katarzyna Jędrzejczyk z Działu Sztuki Nieprofesjonalnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. To ważna wystawa, na której można zobaczyć ponad sto szopek z całego świata. Z radością przyjęliśmy zaproszenie – dodaje.
Jak informuje ks. Christian Chira, w ubiegłym roku wystawę szopek w Watykanie obejrzało ponad 290 tysięcy osób. W tym roku liczba ta może być jeszcze większa, ponieważ 24 grudnia papież Franciszek otworzy Rok Jubileuszowy, co przyciągnie do Rzymu dodatkowe rzesze pielgrzymów.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprezentowało unikalną szopkę autorstwa Jarosława Rodaka, twórcy ludowego z Rędocina, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów ludowych w Polsce.
Szopka 11-letniej Patrycji z Gralewa w Watykanie
Kolejną, również wyjątkową szopkę przywieźli przedstawiciele skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Chcieliśmy, by nasza szopka nawiązywała do wyglądu skansenu i taka jest – wyjaśnia w rozmowie z Vatican News Bogusława Trojanowska, zastępca dyrektora ds. administracji i bezpieczeństwa zbiorów sierpeckiego muzeum.
Przeczytaj również
Dzieło z Sierpca jest wyjątkowe. Szopkę wykonała 11-letnia Patrycja Tomaszewska z Gralewa Starego w ramach konkursu „Szopka Betlejemska – małe dzieło sztuki“, organizowanego przez sierpeckie muzeum od 12 lat. Spośród około 150 szopek przygotowanych na konkurs wybraliśmy właśnie tę. Jest urocza, nawiązuje do skansenu również surowcami naturalnymi, z których jest wykonana: sianem słomą, mchem, drewnem – wyjaśnia Bogusława Trojanowska.
Jak dodaje, Patrycja nie tylko sama zaprojektowała szopkę, ale zaangażowała do pracy całą rodzinę: babcię, dziadka, brata. Jedna osoba miała przynieść siano, inna słomę, jeszcze inna mech z lasu.
Zastępczyni dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej tryskała radością, ustawiając szopkę pod kolumnadą Berniniego i pomagając przenosić skrzynie koleżankom i kolegom z Radomia.
Myślę, że w tym roku odwiedzi wystawę kilkaset tysięcy osób, będzie Rok Jubileuszowy, a to świetny moment na prezentację naszego małego arcydzieła. A poza tym to jest ogromna promocja dla naszego muzeum – dodaje.
Międzynarodowy charakter wystawy
W tym roku, oprócz szopek z Polski, na wystawie prezentowane są prace z kilkunastu krajów europejskich oraz spoza Europy, w tym m.in. z Mali, Tajwanu, Paragwaju, Filipin, Stanów Zjednoczonych i Kostaryki. Otwarcie wystawy odbyło się 8 grudnia o godzinie 16:00, a zakończenie planowane jest na 6 stycznia 2025 roku, już w Roku Jubileuszowym.
Ewangelizacja przez sztukę
Ks. Christian Chira podkreśla, że organizatorem wystawy jest watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji. To forma ewangelizacji – prosta, przez obrazy, a jednak może być wykorzystana do przekazania przesłania nadziei – zaznacza.
Nadzieja jest jednym z kluczowych haseł Roku Jubileuszowego 2025 w Watykanie, a przesłanie Bożego Narodzenia, ukazane w szopkach, doskonale wpisuje się w to motto.
Vatican News, jk/Stacja7