Nasze projekty

Rzecznik KEP: „Wypowiedzi księży w mediach nie zawsze pokrywają się z Magisterium Kościoła”

Jak informuje rzecznik episkopatu, ks. Leszek Gęsiak SJ, biskupi planują aktualizację dokumentu, określającego zasady wystąpień duchownych w mediach. To odpowiedź na pojawiające się sygnały o wypowiedziach duchownych, które budzą wątpliwości w kwestii ich zgodności z nauką Kościoła.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Wątpliwości co do wypowiedzi duchownych

W wypowiedzi dla KAI rzecznik KEP ks. dr Leszek Gęsiak wskazał, że „co jakiś czas Księża Biskupi otrzymywali sygnały o wypowiedziach duchownych, które budziły pewne wątpliwości od strony ich zgodności z nauką Kościoła”.

Dotyczyło to nie tylko prasy, radia czy telewizji, ale także mediów społecznościowych, które dają dzisiaj praktycznie nieograniczone możliwości wyrażania swoich opinii. A nie zawsze te opinie własne pokrywają się z Magisterium Kościoła – wyjaśnił ks. Gęsiak.

Czas na aktualizację zasad

Dlatego też, jak zauważył „wydaje się, że przyszedł czas, by zrewidować obowiązujące aktualnie “Normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania osób duchownych i zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych”.”

Reklama

Dokument ten został wydany 17 lat temu na zebraniu plenarnym KEP w Licheniu. Ks. Leszek Gęsiak przypomina, że od czasu uchwalenia tego dokumentu „w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany dotyczące głównie mediów internetowych i platform społecznościowych, które dzisiaj mają ogromny wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na ludzi młodych, którzy z nich przede wszystkim korzystają”.

Jako, że media są także niezwykle ważnym narzędziem ewangelizacyjnym w naszych czasach, wydaje się zatem, że uaktualnienie tych kwestii po 17 latach od czasu wydania poprzedniego dokumentu, w odniesieniu także do wypowiedzi duchownych, wykorzystujących media jako narzędzie komunikacji z wiernymi, wydaje się rzeczą bardzo właściwą – powiedział rzecznik KEP.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę