Nasze projekty

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe abp. Szczepana Wesołego

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe abp. Szczepana Wesołego, długoletniego duszpasterza Polonii, uczestnika Soboru. Mszy św. przewodniczy Prymas Polski abp Wojciech Polak. W liturgii uczestniczy kilkudziesięciu polskich biskupów.

– Dziękujemy Ci za Twoją służbę, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo wiary, dziękujemy Ci za Twoje świadectwo miłości, zwłaszcza do Twoich rozsianych po całym świecie – mówił na początku liturgii Prymas Polski.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolin w odczytanym telegramie przekazał słowa Franciszka zapewniające o duchowej łączności z uczestnikami zgromadzenia. Papież wyraził przekonanie, że odszedł „Ojciec Święty pragnie podkreślić dobro, jakie świętej pamięci Arcybiskup czynił jako kapłan i biskup, wdrażając wizję duszpasterstwa emigracyjnego wśród Polonii, zainicjowana po II wojnie światowej przez śp. abp. Józefa Gawlinę i kard. Władysława Rubina, w duchu wartości ewangelicznych, ludzkiej solidarności i patriotyzmu” – napisał kard. Parolin.

Homilię podczas pogrzebowej Mszy św. wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie przeniesiona do grobowca biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Reklama
Reklama

Uroczystości są transmitowane przez archidiecezję katowicką w serwisie YouTube>>

Ks. Szczepan Wesoły przez kilkadziesiąt lat był duszpasterzem Polonii odwiedzając rodaków na całym świecie. W latach 1962–1965 kierował sekcją słowiańską Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. Papież Paweł VI w 1968 r. ustanowił go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z zadaniem wspomagania duszpasterstwa emigracyjnego.

W 2003 r. przeszedł na emeryturę. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był sekretarzem Komisji ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz członkiem Komisji Maryjnej i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Wchodził w skład Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

Reklama
Reklama

W 1996 r. przyznano mu honorowe obywatelstwo Katowic oraz wyróżniono go licznymi nagrodami honorowymi, kościelnymi i państwowymi, wśród nich Krzyżem Wielkim i Orderem Orła Białego. Abp Szczepan Wesoły zmarł 28 sierpnia w Rzymie w wieku 91 lat.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę