Nasze projekty

„Rozdajemy 22 miliony złotych!”. Caritas Polska i Fundacja Biedronki wspólnie pomagają seniorom

Już siódmy raz Caritas Polska łączy siły z Fundacją Biedronki, żeby pomóc potrzebującym seniorom. W tym roku z programu „Na codzienne zakupy” skorzysta 11 tys. osób, które otrzymają w sumie 22 miliony złotych wsparcia.

fot. materiały prasowe Caritas Polska

Jak to działa?  

Program „Na codzienne zakupy” to rozpoznawalny społecznie, wiarygodny i nagradzany projekt wsparcia dla potrzebujących seniorów. Jak to działa? Seniorzy otrzymują kartę, dzięki której mogą robić zakupy w sklepach Biedronka. Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się 1 kwietnia 2024 i będzie trwała aż do końca stycznia 2025. Właśnie zakończył się etap kwalifikacji beneficjentów programu. Karta Na codzienne zakupy” to narzędzie pomocy ubogim seniorom. Senior z taką kartą, może wydać co miesiąc 200 złotych w sklepie Biedronka – wyjaśnia Monika Figiel koordynatorka programu „Na codzienne zakupy”.   

PRZECZYTAJ>>> Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Watykan ogłosił tegoroczny temat

O kwalifikacji do programu decydują kryteria dochodowe i wiek. Po pierwsze senior musi mieć powyżej 60 lat. Po drugie, dochód poniżej 1700 zł na miesiąc. Jest dużo chętnych, rzecz jasna i w związku tym, to ogromna odpowiedzialność koordynatora, żeby zakwalifikować tych najbardziej potrzebujących seniorów – podkreśla Monika Figiel. 

Reklama

Istotnym aspektem programu, w kontekście godności podopiecznych, jest forma pomocy: karta daje wolność wyboru, nie stygmatyzuje. Seniorzy mogą płacić w sklepie, jak każdy inny klient. Dla Ciebie to tylko 200 zł, a mnie ratuje życie – mówi pan Karol, jeden z podopiecznych programu. Dzięki tej karcie, nie muszę wydawać swoich pieniędzy na jedzenie, tylko kupić na przykład leki – dodaje Pani Basia, która drugi rok z rzędu korzysta z programu.

Od początku reakcja na program była bardzo pozytywna i dała nam motywację do dalszego rozwoju. Program obejmuje obecnie aż 11 000 osób starszych w całej Polsce. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzięki karcie seniorzy lepiej się odżywiają, co z perspektywy naszej działalności i założonych celów, jest szczególnie istotne – dodaje Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Karta to tylko pretekst

Karta „Na codzienne zakupy” to nie tylko materialne wsparcie dla seniorów. To coś więcej, czego nie da się przeliczyć. Bardzo szybko, zorientowaliśmy się, że ogromnym problemem uczestników programu jest samotność. Ponad 70% beneficjentów to osoby samotne, mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych – tłumaczy Katarzyna Scheer.   

Reklama

Karta to tylko pretekst, żeby spotkać się z drugą osobą, to początek czegoś większego. Dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze: to przede wszystkim oni wyszukują te najbardziej potrzebujące osoby, pomagają przy robieniu zakupów. Spotkanie, rozmowa, bycie razem są dla seniorów niezwykle ważne.

ZOBACZ>>> Jak zło dobrem zwyciężać? Niezwykłe słowa ks. Popiełuszki

Sprawna sieć pomocy  

Wolontariusze z 1200 Parafialnych Zespołów Caritas, z małych miejscowości i dużych miast, najlepiej znają swoje społeczności i potrafią trafnie wskazać najuboższych seniorów oraz ich potrzeby. W program zaangażowanych jest blisko 4 000 wolontariuszy.  Dzięki nim, można działać na tak szeroką skalę. To zaangażowanie wolontariuszy i wielu innych osób, które się włączają, jest na pewno najsilniejszą stroną tego programu, tworzy potencjał, żeby robić więcej – mówi Katarzyna Scheer.  

Reklama

Program „Na codzienne zakupy” dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To ponad 3.500 punktów, zarówno w małych i jak dużych miejscowościach.   

Pieniądze to nie wszystko  

Program „Na codzienne zakupy” to przede wszystkim spotkania, szkolenia i wymiana doświadczeń. Przez ostatnie 2 lata, liderzy wolontariatu mieli warsztaty z zakresu problematyki żywienia seniorów. 

W 2024 roku odbędą się szkolenia ok. 400 liderów wolontariatu. Caritas wspólnie z Fundacją Biedronki ma w planach dofinansować i zrealizować wspólnie z lokalnymi Parafialnymi Zespołami Caritas 50 projektów międzypokoleniowych.  

W ciągu siedmiu edycji Programu „Na codzienne zakupy” wydano potrzebującym seniorom 63.900 kart o łącznej wartości doładowań 107 300 000 zł.  Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc skierowana do seniorów.

Dział Komunikacji Caritas Polska, KAI/Stacja7\

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę