Nasze projekty

Rowerem z Pelplina do Rzymu. Nietypowa pielgrzymka czterech mężczyzn

Trzech księży diecezji pelplińskiej i jeden świecki postanowili ruszyć w pielgrzymkę do Rzymu. Trasę z Pelplina pokonują rowerami. „Chcemy pokazać światu, że życie jest piękne, ale wbrew temu, co się mówi, życie to nie zabawa. Życie to też czasami wysiłek i trud. W tym właśnie kryje się jego piękno” – mówią.

Twitter.com/@PelplinRzym

Pielgrzymi ruszyli na trasę 28 czerwca z Pelplina. Do Rzymu planują dotrzeć 14 lipca. Po drodze przejadą 2300 kilometrów przez Polskę, Czechy, Austrię i Włochy.

W pielgrzymce biorą udział: Ks. Tomasz Huzarek, rektor seminarium w Pelplinie, ks. Arkadiusz Drzycimski, prefekt studiów, ks. Janusz Chyła, wykładowca i proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, a także pan Mariusz.

Na razie udaje się realizować pierwotnie założony plan. Mamy wcześniej zatwierdzone noclegi, dlatego każdego dnia musimy dojechać do celu. W pierwszych dwóch dniach zaskoczyła nas bardzo wysoka temperatura, która mocno dała nam w kość – mówi ks. Tomasz Huzarek.

„To nie wyprawa, tylko pielgrzymka”

Jak mówią uczestnicy, łatwiej byłoby dojechać do Rzymu samochodem, czy polecieć samolotem, ale chcą przeżyć ten czas jak pielgrzymkę. To nie jest wyprawa, czy wycieczka, ale pielgrzymka, która łączy się z bardzo konkretnymi intencjami, które wieziemy. Mamy dużą radość z tego, że razem możemy spędzić ten czas. W pielgrzymowaniu nie chodzi tylko o osiągnięcie celu, ale też o drogę, którą przemierzamy – dodają.

Przez trasę pielgrzymki wpisują się w projekt „Romea Strada”, który ma ambicję odnowienia pielgrzymich szlaków w Europie, które prowadzą do Rzymu. Po drodze, odwiedzają też miejsca związane z kultem religijnym: Częstochowę, Kraków, Wadowice, Wiedeń, czy Mariazell.

Przy okazji uczestnicy wspierają budowę hospicjum, które powstaje w Kartuzach. Zachęcają do wpłaty na konto, a oni każdego dnia odprawiają Mszę Świętą w intencji darczyńców.

Liczą na spotkanie z papieżem Franciszkiem

Do Rzymu uczestnicy pielgrzymki planują dojechać 14 lipca. W Rzymie odwiedzimy grób apostołów św. Piotra i Pawła, jeżeli Pan Bóg nas pobłogosławi i da taką możliwość, to chcielibyśmy spotkać się z papieżem Franciszkiem. Chcemy też się pokłonić wielkiemu pielgrzymowi naszych czasów, jakim był święty Jan Paweł II – mówi ks. Janusz Chyła.

Reklama

Uczestnicy pielgrzymki dwa lata temu dojechali do Santiago de Compostela. Jeżeli uda im się dotrzeć do Rzymu, to w przyszłości chcą spróbować pielgrzymki do Jerozolimy.

Wsparcie budowy hospicjum w Kartuzach można wysyłać na konto Caritas parafii św. Wojciecha:

Os. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy

88 1020 1866 0000 1802 0001 4290

z dopiskiem: CAMINO POLACO 2019

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę