Nasze projekty

„Religijność Polaków ma różne prędkości”

„Polska religijność katolicka jest zróżnicowana regionalnie, jest religijnością różnych prędkości” – powiedział o. dr. Marcin Lisak OP z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w trakcie prezentacji wyników danych dotyczących religijności Polaków za 2019 rok.

W 2019 r. w niedzielnej Mszy Świętej uczestniczyło 36,9 procent wiernych, to spadek o 1,3 proc. względem poprzedniego roku. Do komunii świętej przystępowało 16,7 procent wiernych, (17,3 proc. w 2018 roku).

Wskaźnik dominicantes to nie jest jedyny i najważniejszy wymiar w badaniach dotyczących religijności. Polska religijność katolicka jest zróżnicowana regionalnie, jest religijnością różnych prędkości. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane z wielu lat, zauważymy, że takie diecezje jak tarnowska, przemyska, krakowska czy rzeszowska mają wskaźniki dominicantes w przedziale 50-70%. To jest Polska południowo-wschodnia. Z kolei Polska północno-zachodnia – diecezje szczecińsko-kamieńska i koszalińsko-kołobrzeska – pokazują wyniki w granicach 20-30% uczestnictwa w niedzielnej mszy. Dochodzą do tego diecezje z terenów wysoko zurbanizowanych, jak łódzka czy sosnowiecka – stwierdził dominikanin.

Dodał też, że z badań nie można wyciągać zbyt pochopnych wniosków i zauważa, że regularnie w każdą niedzielę do kościoła chodzi 10 milionów osób. Mimo tego, że wskaźnik dominicantes maleje, co wskazuje na pewien spadek popularności regularnych praktyk religijnych, to mamy jednak w październiku 2019 r. ponad 10 mln katolików, którzy w niedzielę modlą się w kościołach. To jest ogromna liczba, jeśli zestawimy to z religijnością w innych krajach europejskich – stwierdził.

Reklama
Reklama

Podkreślił też, że zmienia się model religijności: z wiary dziedziczonej przeobraża się on w religijność wyboru, .Poszczególne osoby muszą podejmować swoje indywidualne wybory dotyczące wiary i to się przekłada na poziom praktyk, szczególnie w przypadku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych – podsumował.

SPRAWDŹ: Nieznaczny spadek chodzących do kościoła w 2019 roku

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite