Nasze projekty

Prymas Polski: Zaszczepię się przeciwko COVID-19

„Zaszczepię się, ale ta decyzja powinna być w przypadku każdego świadoma i dobrowolna” – zadeklarował na antenie Radia ZET prymas Polski Wojciech Polak odnosząc się do pytania o szczepionkę przeciwko COVID-19.

Otrzymaliśmy w tym tygodniu dokument Kongregacji Nauki Wiary, który odnosi się do szczepionki i daje zielone światło. Mówi, że Kongregacja nie wypowiada się na temat bezpieczeństwa i skuteczności samej szczepionki, bo ta opinia jest z zakresu biomedycyny, natomiast jeżeli chodzi o konieczność zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa, to tutaj trzeba powiedzieć, że z jednej strony szczepienie nie jest normalnym obowiązkiem moralnym. Dlatego mówię o tym, że ono powinno być świadome i dobrowolne – stwierdził prymas Polski Wojciech Polak.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ma zabrać głos w sprawie szczepionki. Warto chyba przyjąć to, co kongregacja nam mówi. Oczekujemy jeszcze na dniach głosu naszego zespołu bioetycznego Konferencji Episkopatu Polski, który pewnie jeszcze bardziej uszczegółowi tę argumentację. Warto zauważyć, że tutaj w każdym przypadku z punktu widzenia moralnego, szczepienie zależy nie tylko od obowiązku troski o nasze własne zdrowie, ale także od dążenia do dobra wspólnego – dodał.

Watykańska kongregacja o szczepionkach na Covid 19

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Kongregacja Nauki Wiary o szczepionkach na Covid 19

ag/Radio Zet/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę