Nasze projekty

50 lat w kapłaństwie! Piękny jubileusz czterech księży w Gnieźnie

„Życie tych, których Jezus powołuje składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa księży wyświęconych w katedrze gnieźnieńskiej.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Msza św. sprawowana była 5 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej. Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się z kapłanami, którzy w tej właśnie świątyni przed półwieczem przyjęli święcenia kapłańskie.

Dziękujemy dziś wraz z wami, drodzy Bracia, za wszystkie lata posługi Słowu Bożemu, za wierne i gorliwe sprawowanie świętych sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, za prowadzenie i przewodzenie tym wszystkim wspólnotom, w których przez minione pięćdziesiąt lat przyszło wam wypełniać kapłańską posługę. Dziękując, dostrzegamy – jak pisał w swym liście św. Paweł – że nie dał wam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości oraz trzeźwego myślenia – mówił w homilii abp Polak podkreślając, że powołanie kapłańskie to niepojęta tajemnica i zarazem wielki znak miłości Boga.

ZOBACZ>>> Nauczycielka matematyki została nową dziewicą konsekrowaną. „Fascynująca przygoda”

Reklama

Życie powołanych „składa się z konkretnej miłości”

Mówi się – i słusznie – że życie tych, których Jezus powołuje – jak nam przypomniał w Krakowie na spotkaniu z kapłanami i seminarzystami papież Franciszek – składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności. Mówi się – i słusznie – że ten, kto idzie za Jezusem, kogo On wzywa i posyła, nie wybiera już nawet czasu dla siebie (…) nie marnuje czasu na planowanie bezpiecznej i zasobnej przyszłości, aby uniknąć ryzyka stania się odizolowanym i skrytym, zamkniętym w ciasnych murach egoizmu. Wszystko to jest prawdą o tyle, o ile u fundamentów tej decyzji pójścia za Jezusem leży doświadczenie miłości Tego, który sam pierwszy umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie – podkreślił Prymas.

Przypomniał jednocześnie, że miłość Jezusa „czysta, bezwarunkowa, bezinteresowna, miłość ukrzyżowana” wciąż nas wzywa do „miłości drugich, do miłości sióstr i braci, tak, jak On nas pierwszy umiłował”. Miłować siebie nawzajem tak, jak nas miłuje Jezus, to znaczy oddać się na służbę braciom, tak jak On to uczynił, umywając uczniom nogi – wskazał abp Polak.

ZOBACZ TEŻ>>> Mr Richard – 55-letni woźny podbił serca Amerykanów! Obejrzyj niezwykle wzruszające video

Reklama

Jubileusz kapłaństwa świętowało czterech księży

Z siedmiu wyświęconych w 1974 roku diakonów złoty jubileusz kapłaństwa obchodzi czterech: ks. prałat Andrzej Budzyński posługujący w Anglii, ks. Jan Buczkowski z archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Tadeusz Nowak z archidiecezji gnieźnieńskiej i ks. prałat Zygmunt Zaborowski z diecezji bydgoskiej.

Troje z nich przyjęło święcenia kapłańskie w czerwcu 1974 roku z rąk biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Lucjana Bernackiego, w obecności bł. Stefana Wyszyńskiego, który w Pro memoria wspominał, że po święceniach, na spotkaniu w seminarium, dziękował rodzicom neoprezbiterów „za utrzymanie takiej atmosfery w rodzinie, że mogła ochronić powołanie”.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę